Zasady wyjazdów na BIP KA131-2024

Wyjazdy na Blended Intensive Programmes (BIP-y)

1. Czym są BIP-y?

  • Krótkie programy kształcenia (5-30 dni mobilności fizycznej) z  obowiązkowym elementem wirtualnym, organizowane przez partnerskie uczelnie zagraniczne.
  • Wymagane jest zaliczenie przez studenta co najmniej 3 ECTS na uczelni przyjmującej, a następnie uznanie ich na UMCS.

2. Kto może wyjechać?

  • Studenci UMCS (studiów I, II stopnia, jednolitych magisterskich) oraz doktoranci.
  • Wyjazdy możliwe od  II roku studiów I stopnia (wyjątkowo od II semestru I roku studiów licencjackich gdy kwalifikacja odbywa się na Wydziale na podstawie umowy).

3. Gdzie i kiedy odbywa się rekrutacja?

  • Na Wydziale (lub w innej jednostce macierzystej studenta/doktoranta), na podstawie umów zawartych z instytucjami zagranicznymi w ramach konkretnego kierunku, rekrutacja zgodna z terminarzem instytucji organizującej BIP.
  • W Biurze Programu Erasmus (jeżeli student składa aplikację indywidualnie do samodzielnie wyszukanego uniwersytetu zagranicznego), rekrutacja w trybie ciągłym (w miarę dostępności środków finansowych, które mogą być przeznaczone na ten cel).
  • Szczegółowe warunki kwalifikacji określa Komisja Wydziałowa z koordynatorem wydziałowym/kierunkowym na czele i ogłasza do publicznej wiadomości; a w przypadku aplikacji indywidualnych student składa Formularz aplikacyjny wraz z wymaganymi załącznikami do Biura Programu Erasmus.

4. Finansowanie:

  • Dzienna stawka wsparcia finansowego w wysokości 79 EURO przy wyjazdach na okres od 5 do 14 dni lub 56 EURO przy wyjazdach na okres od 15 do 30 dni.
  • Dodatkowe dofinansowanie/wsparcie finansowe dla osób z mniejszymi szansami w wysokości 100 EUR na okres mobilności trwającej od 5 do 14 dni lub 150 EUR od 15 do 30 dni.
  • Ryczałt na podróż, którego wysokość zależy od odległości oraz rodzaju podróży – standardowa podróż (ze standardowym ryczałtem) lub podróż „green travel” (z ryczałtem w zwiększonej wysokości), pod warunkiem spełnienia określonych w zasadach kryteriów.
  • Możliwość uzyskania dofinansowania  na wsparcie dni podróży – przy podróży standardowej do maksymalnie 2 dni,  przy podróży green travel -  do 6 dni, według określonych zasad.

5. Formalności po zakwalifikowaniu się:

  • Przed wyjazdem:

- konieczność przedstawienia zaproszenia z instytucji przyjmującej i uzyskania zgody Koordynatora Wydziałowego i Pro/DziekanaWydziału lub Dyrektora Szkoły doktorskiej (w przypadku aplikacji indywidualnej),
- zatwierdzenie programu kształcenia (Learning Agreement for Blended Intensive Programme),
- uzyskanie ubezpieczenia i wizy (jeśli dotyczy),
- dostarczenie innych dokumentów do Biura Programu Erasmus (jeśli wymagane)
- podpisanie umowy na wyjazd.

  • W trakcie wyjazdu:

- zebranie dokumentów z organizacji przyjmującej potrzebnych do rozliczenia mobilności.

  • Po powrocie:

Rozliczenie mobilności wymaga dostarczenia do Biura Programu Erasmus następujących dokumentów (i/oraz oddzielnie do Dziekanatu/koordynatora wydziałowego):
- zaświadczenie z terminami odbycia BIP (w tym części wirtualnej),
- potwierdzenie z uczelni przyjmującej o zrealizowaniu i zaliczeniu BIP z odpowiednią liczbą punktów ECTS,
- wypełnienie ankiety on-line - EU Survey.

Szczegółowe Zasady rekrutacji, realizacji i finansowania wyjazdów studentów  i doktorantów w celu udziału w Mieszanych Programach Intensywnych (BIP) oraz w innych formach studiów krótkoterminowych w ramach projektu nr 2024-1-PL01-KA131-HED-000197751 znajdują się w załączniku.