Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zespół badawczy: Katarzyna Szałapata
Zakażenia okołoprotezowe są jednym z poważniejszych problemów dotyczących powikłań w obrębie wszczepianych do ludzkiego organizmu implantów i tkanek je otaczających. Ryzyko zakażenia stanowi duże niebezpieczeństwo w szczególności dla osób starszych oraz pacjentów z dużymi obciążeniami metabolicznymi (m.in. chorobami układu krwionośnego, cukrzycą, otyłością). Poszukiwanie nowych rozwiązań umożliwiających modyfikację powierzchni biomateriałów stanowi wyzwanie dla współczesnej nauki. Głównym celem takich działań jest zwiększenie potencjału aseptycznego biomateriałów oraz nadanie im właściwości przeciwdrobnoustrojowych (np. właściwości bakteriostatycznych i bakteriobójczych). Z medycznego i terapeutycznego punktu widzenia istotne jest zastosowanie substancji, które nie wywołują zjawiska lekooporności głównie wśród patogennych szczepów szpitalnych, odpowiadających za powstawanie zakażeń okołoprotezowych. W związku z nakreślonym wyżej problemem, celem projektu jest opracowanie nowych preparatów dwuskładnikowych złożonych z cząsteczki peptydu antymikrobiologicznego oraz inhibitora enzymów proteolitycznych (jako składnika odpowiadającego za protekcję przed niepożądanym efektem proteolizy), które wykazywałyby właściwości przeciwdrobnoustrojowe względem chorobotwórczych mikroorganizmów.
Zespół badawczy specjalizuje się w modyfikacji powierzchni biomateriałów technikami immobilizacji metodami fizycznymi i chemicznymi (poprzez tworzenie wiązań kowalencyjnych) z zastosowaniem różnych substancji aktywnych biologicznie. Ponadto zajmuje się analizowaniem potencjału przeciwdrobnoustrojowego nowych substancji, nie badanych dotąd w układach mieszanych w medycynie regeneracyjnej oraz ich wpływem na aktywność metaboliczną i zmiany morfologiczne u patogennych bakterii i drożdży, a także potencjalną przydatnością tak zmodyfikowanych biomateriałów w medycynie regeneracyjnej.
Badania prowadzone w ramach projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki – Preludium (2014/15/N/NZ7/04092) i Sonata (2021/43/D/NZ7/01643)