Innowacja jest kobietą - prestiżowe wyróżnienie dla dr hab. Anety Ptaszyńskiej

Dr hab. Aneta Ptaszyńska z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie została zwyciężczynią IX edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”, organizowanego przez fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Jest tym samym pierwszą badaczką z Lublina triumfującą w tym konkursie.

Fot. Stefan Ciechan

Jego celem jest wyłonienie innowacyjnego autorskiego (lub współautorskiego) rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania, którymi mogą pochwalić się badaczki-wynalazczynie.

Laureatka zajmuje się badaniami dotyczącymi nosemozy – groźnej choroby pszczoły miodnej. Prowadzi także prace eksperymentalne nad substancjami syntetycznymi i naturalnymi, które mogłyby stać się podstawą środków zwalczających nosemozę i poprawiających kondycję pszczół. Jeden z takich preparatów, oparty o ekstrakt z roślin adaptogennych, jest już o krok od wejścia na rynek. W trakcie prowadzonych przez nią eksperymentów u pszczół, którym podano ekstrakt zaobserwowano wzrost aktywności oksydazy fenolowej. Enzym ten bierze udział w uruchomieniu układu immunologicznego, dzięki któremu owady łatwiej zwalczają zakażenie. Obok redukcji patogennych zarodników, efektem kuracji był również nieodbiegający od normy czas życia owadów. Zwykle pszczoły zbieraczki żyją w lecie ponad miesiąc, a zakażenie nosemozą powodowało skrócenie życia o ponad połowę – do około 15-17 dni. Tymczasem substancje te pozwalały im radzić sobie z chorobą na tyle, że żyły tak długo jak pszczoły niezakażone.

Zwycięski wynalazek będzie prezentowany podczas Międzynarodowych Targów Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018 w Norymberdze.

Źródło: Forum Akademickie

MK

    Aktualności

    Data dodania
    18 września 2018