Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
— W ostatnich latach przestrzeń publiczna w naszym mieście zmienia się — mówi Joanna Olszewska, Dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin. — Zmienia się na bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, w tym także osób z różnymi niepełnosprawnościami – to bardzo ważne aby przestrzeń publiczną udostępniać wszystkim. Jest to również kluczowe w aktywności i codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. (...) w nowych inwestycjach w mieście zapewniamy dostępność dla wszystkich. Pamiętamy o projektowaniu uniwersalnym — podkreśla Dyrektor Olszewska.
Marcin Matys z KUL CAN: Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością tłumaczy na czym polega codzienna praca ze studentami z niepełnosprawnościami oraz podkreśla, że zarówno w życiu akademickim, jak i naszym codziennym najważniejsze jest zrozumienie drugiej osoby. — Nie każdy w takim samym stopniu może brać udział w zajęciach – bardzo często jest to podyktowane konkretną niepełnosprawnością. Studenci pytają, w jaki sposób będą wyglądały zajęcia, czy można w nich brać udział online, czy można wydłużyć czas? (...) Właśnie to zrozumienie tej konkretnej jednej, drugiej, trzeciej grupy społecznej, której członkowie mają różnego rodzaju dysfunkcje jest kluczowe, tak by każdemu żyło się lepiej — zaznacza.
Z kolei Zofia Brzozowska – Wiceprezes Zarządu oraz Grzegorz Krzyszycha – psycholog z L ubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki przybliżają kwestie szeroko rozumianej dostępności i aktywizacji, którymi zajmuje się organizacja. — W swoich działaniach prowadzimy od wielu lat Centrum Informacyjno-Poradnicze dla Osób Niepełnosprawnych, gdzie można uzyskać poradę doradcy środowiskowego, prawnika, psychologa, doradcy zawodowego, pedagoga — mówi Wiceprezes Brzozowska. — Promujemy ideę dostępności i zapraszamy do udziału osoby młode (...), by w ramach wolontariatu, będąc jeszcze na studiach podejmowali działania. W takiej pracy młodzi uczą się kontaktu z innymi, pracy zespołowej, a jednocześnie nabywają wiedzę, która przydaje się w karierze zawodowej. Zachodzące zmiany ogromnie cieszą, ale wymagają wieloletniej kontynuacji — podkreśla.
Do licznych projektów prowadzonych przez LFOON należą: Biuletyn informacyjny niepelnosprawni.lublin.pl, Biuro Karier dla Osób Niepełnosprawnych, Centrum Informacyjno-Poradnicze dla Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka specjalnego cyklu filmów, który powstał w celu popularyzacji wiedzy nt. funkcjonowania barier i wsparcia psychologicznego osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiciele lubelskich organizacji ds. osób z niepełnosprawnościami tłumaczą, jakie formy wsparcia oferują reprezentowane przez nich jednostki oraz przybliżają tematykę swojej pracy.
Inicjatywa przyczynia się do inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami. Jest to kwestia bardzo ważna w szczególności, że członkami nie tylko społeczności akademickiej UMCS, ale i akademickiego Lublina są także studenci i pracownicy z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Materiał przygotował zespół Centrum Prasowego UMCS we współpracy z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS.
Realizacja jest współfinansowana z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Fot. Sigmund