Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Występowanie: w całej Europie, zachodniej Azji i Afryce północnej, zawleczony do Ameryki, Afryki, Japonii, Australii i Nowej Zelandii; w Polsce pospolity na terenie całego kraju.
Surowiec: ziele dziurawca (Hyperici herba); pozyskiwany z uprawy i stanu naturalnego
Związki biologicznie aktywne: flawonoidy (pochodne kwercetyny - hyperozyd, izokwercytryna i rutozyd), olejek (pinen), związki diantronowe (hiperycyna i pseudohiperycyna), garbniki katechinowe, leukocyjanidyny, ksantony, hyperforyna.
Działanie: rozkurczowe, żółciopędne, przeciwdepresyjne, przeciwzapalne, ściągające. Wodne wyciągi, zawierające flawonoidy i fenolokwasy, które łatwo rozpuszczają się w wodzie, działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, wspomagająco na układ pokarmowy oraz żółciopędnie i żółciotwórczo w chorobach wątroby, zawartość garbników oraz hyperforyny działa ściągająco, antyseptycznie, przeciwzapalnie na rany oraz błony śluzowe. Wyciągi alkoholowe oraz olejowe wykazuje działanie przeciwdepresyjne w łagodnej i umiarkowanej depresji, co jest związane z obecnością w surowcu hiperycyny, czy ksantonów.
Wskazanie/zastosowanie: choroby wątroby i woreczka żółciowego, stany skurczowe przewodu pokarmowego, lekka i średnia depresja, trudno gojące się rany, oparzenia i owrzodzenia
Uwagi: hiperycyna jest związkiem fotouczulającym, zwiększającym wrażliwość skóry na słońce, hiperycyna ze względu na wpływ hiperycyny na znoszenie działania innych leków