Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 30 września 2023 roku realizowany jest projekt Mobilność studentów i pracowników w ramach Działania Mobilność w Szkolnictwie Wyższym w ramach Programu Edukacja. Projekt jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz ze środków krajowych, w ramach Programu Edukacja, komponentu II – Mobilność w szkolnictwie wyższym.
W ramach tej inicjatywy prodziekan ds. jakości kształcenia Wydziału Ekonomicznego, dr Anna Tatarczak, oraz przedstawicielki i przedstawiciele wykładowców (dr Aneta Karasek, dr Anna Matras-Bolibok, dr Jarosław Banaś, dr Sergiusz Kuczyński, dr Łukasz Wiechetek) oraz przedstawicielki administracji wydziałowej (mgr Bogumiła Brzuchala, mgr Agnieszka Gryglicka, mgr Beata Kozłowska, mgr Monika Nóżka) w dniach 18 – 21 września 2023 roku uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym do Uniwersytetu Bifröst w Islandii. Wizyta ukierunkowana była na podniesienie poziomu kształcenia oraz usprawnienie obsługi administracyjnej studentów. Dzięki spotkaniom i przeprowadzonym warsztatom, uczestnicy projektu mogli pozyskać cenne informacje na temat dobrych praktyk stosowanych w uczelni partnerskiej.
Studenci i studentki islandzkiej uczelni mają wyjątkową sytuację, ponieważ Uniwersytet Bifröst kształci wyłącznie zdalnie na obszarze całego kraju. Islandia, ze względu na swoją geograficzną specyfikę, charakteryzuje się znacznymi odległościami między miejscowościami. To sprawia, że oferta Uniwersytetu Bifröst staje się niezwykle atrakcyjna, zwłaszcza z uwagi na fakt, że obecność fizyczna na uczelni nie jest obowiązkowa - całe nauczanie oraz sprawy administracyjne można załatwiać zdalnie. Nauczyciele akademiccy związani z Uniwersytetem Bifröst są równie rozproszeni, mieszkając i pracując w różnych zakątkach Islandii. Uniwersytet ten stawia nacisk na elastyczność i dostępność. Zdalne nauczanie wymaga od pracowników Uniwersytetu Bifröst solidnej organizacji oraz opracowania rygorystycznych standardów i procedur nauczania. Wszystko to ma na celu zapewnienie najwyższej jakości procesu dydaktycznego, niezależnie od tego, gdzie znajdują się studenci i wykładowcy. Ponadto, Uniwersytet Bifröst utrzymuje swoje lokalne biura w kilku większych miastach Islandii. Jednym z takich miejsc jest stolica Republiki Islandii, Reykjavik, gdzie miały miejsce spotkania i warsztaty zorganizowane dla uczestników i uczestniczek wyjazdu szkoleniowego.
W pierwszym dniu uczestnicy okazję spotkać się z wicerektorem i dziekanem Wydziału Przedsiębiorczości Uniwersytetu Bifröst, dr. Stefanem Wendtem oraz dr. Heiðą Vigdís Sigfúsdóttir, koordynatorką wymiany międzynarodowej. Wicerektor Wendt szeroko przedstawił ofertę edukacyjną uniwersytetu oraz zasady jego funkcjonowania. Pierwszy dzień spotkań zakończyła prezentacja Leifura Finnbogasona, kierownika ds. egzaminowania, który omówił organizację egzaminów i zaliczeń oraz współpracę uczelni z regionalnymi ośrodkami egzaminacyjnymi w największych miastach Islandii. Kolejny dzień poświęcony był warsztatom dotyczącym organizacji i wsparcia technicznego procesu zdalnego nauczania na Uniwersytecie Bifröst oraz sposobom oceniania studentów. Spotkanie prowadziła Ása Sigurlaug Harðardóttir, specjalistka ds. projektów nauczania. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać główne funkcjonalności i zastosowanie oprogramowania, takie jak Canvas LMS, Inspera i Camtasia, które są szeroko wykorzystywane w pracy na islandzkiej uczelni. Zaprezentowano także nowoczesne narzędzia do nagrywania wykładów i szkoleń. Trzeci dzień wizyty w Islandii rozpoczął się od spotkania w biurze Uniwersytetu Bifröst w Reykjaviku i prezentacji Helgi Rós Einarsdóttir, specjalistki ds. studenckich. Dyskutowano m.in. o strategiach identyfikacji i motywowania nieaktywnych studentów oraz sposobach zapobiegania porzucaniu studiów przez nich. Ostatni dzień spotkania i warsztatów w Reykjaviku poświęcony był istotnemu tematowi jakości kształcenia. Lydía Geirsdóttir, kierowniczka ds. jakości kształcenia, przeprowadziła prezentację, która wywołała żywą i merytoryczną dyskusję. Rozmawiano o systemie zapewnienia jakości kształcenia na Uniwersytecie Bifröst oraz porównywano go do systemu działającego w Polsce. Omówiono metody i zasady przeprowadzania wewnętrznej i zewnętrznej kontroli jakości w obu krajach. Po krótkiej przerwie odbyło się spotkać z dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Bifröst, dr. Bjarnim Márem Magnússonem, który przedstawił swój wydział, strukturę studiów prawniczych, funkcjonowanie absolwentów na islandzkim rynku pracy oraz odpowiedział na liczne pytania uczestników delegacji.
Wyjazd szkoleniowy pracowników Wydziału Ekonomicznego do Uniwersytetu Bifröst w Islandii był nie tylko cennym doświadczeniem edukacyjnym, ale także okazją do pogłębienia współpracy między naszymi uczelniami. Pozyskana wiedza i doświadczenie na temat nowoczesnych modeli dydaktycznych oraz jakości kształcenia stanowią cenne źródło inspiracji i wiedzy, które można wdrożyć na naszej uczelni. Dzięki temu projektowi, nasza współpraca międzynarodowa ma szansę rozwijać się jeszcze bardziej, przynosząc korzyści nie tylko dla naszych uczelni, ale także dla studentów, którzy będą mogli skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i doświadczeń zdobytych na przestrzeni naszej wizyty w Islandii. Oczywiście, nie zapominamy także o wartości międzykulturowego dialogu i wymiany podczas pobytu w fascynującym kraju Islandii.