Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo,
w trosce o wysoki poziom rzetelności naukowej zapraszamy na kolejne spotkanie z rozpoczętego w 2020 r. cyklu. Tym razem proponujemy Państwu udział w seminarium pt.
"Pojęcie autoplagiatu, próby zdefiniowania oraz podziału”,
środa, 20 stycznia 2021 r., 13:00-15:00(informacje o spotkaniu zostaną przesłane 19 stycznia)
Dr Agnieszka Raubo (UAM Poznań) oraz dr hab. Marek Wroński (Akademia Kaliska) przedstawią pojęcie autoplagiatu, próby jego zdefiniowania oraz podziału. Podjęte zostaną także różne aspekty poprawnych zasad wykorzystania fragmentów lub większych całości wcześniej opublikowanych lub upublicznionych własnych prac. Prelegenci zaprezentują przypadki popełnienia autoplagiatu w publikacjach naukowych i związane z tym konsekwencje. Przedstawione również będą przypadki nieudanych awansów naukowych, spowodowanych nieprawidłowym posługiwaniem się własnym, uprzednio opublikowanym tekstem. Po wykładzie przewidziana została dyskusja.
Sylwetki prowadzących
dr Agnieszka Raubo – filolog polski, literaturoznawca, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie 2018–2020 pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora UAM ds. rzetelności naukowej. Od 10 lat zajmuje się prewencją nierzetelnych zachowań w nauce. Prowadzi szkolenia, warsztaty oraz zajęcia z rzetelności naukowej i parafrazy tekstu naukowego dla pracowników naukowych, doktorantów i studentów – zarówno na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak i innych uczelniach wyższych w Polsce.
Fot. Leszek Kubiak
dr hab. n. med. Marek Wroński – prof. Akademii Kaliskiej, lekarz, w latach 1989–2007 pracował w Nowym Jorku. Od 23 lat zajmuje się patologią nauki, a w szczególności nierzetelnością naukową. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji UW. Od 2002 r. prowadzi cykl „Z Archiwum Nieuczciwości Naukowej” w miesięczniku „Forum Akademickie”. Rzecznik Rzetelności Naukowej WUM (2008–2013), członek Rady Przejrzystości (2012–2018), b. członek Zespołu ds. Dobrych Praktyk Akademickich przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011–2014), członek Komitetu Etyki w Nauce PAN kadencji 2019–2022.
Spotkanie będzie realizowane przez aplikację MS Teams. Po zakończeniu zapisów droga mailową zostaną wysłane kody dostępu do zespołów, w których prowadzone będą poszczególne spotkania.
Wykłady będą realizowane przez aplikację MS Teams. Po zakończeniu zapisów droga mailową zostaną wysłane kody dostępu do zespołów, w których prowadzone będą poszczególne spotkania.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu, a które nie mają kont w aplikacji MS Teams, proszone są o aktywację konta na stronie office.umcs.pl. Instrukcja logowania.
Serdecznie zapraszamy!