Jednostka planująca zatrudnienie nauczyciela akademickiego z zagranicy (Wydział, Instytut, Katedra lub Jednostka ogólnouczelniana) zobowiązana jest do skompletowania i zweryfikowania niezbędnej dokumentacji, która powinna zawierać:
1. Przetłumaczone na język polski dyplomy
2. CV z wykazem publikacji.
3. Kwestionariusz osobowy
4. Wykaz osiągnięć naukowych, dydaktycznych, wychowawczych i organizacyjnych.
5. Podanie o zatrudnienie w UMCS skierowane do JM .
6. Kopie lub odpisy dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe (dyplom ukończenia studiów, dyplom doktorski, inne dokumenty związane z uzyskaniem poszczególnych stopni naukowych) przetłumaczone na język polski (nie musi to być tłumaczenie przysięgłe).
7. Inne dokumenty kadrowe (świadectwa pracy, orzeczenia o niepełnosprawności, przyznanej rencie lub emeryturze, zaświadczenia etc.) niezbędne m.in. do ubiegania się o dodatek stażowy (również przetłumaczone na język polski).
8. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
9. Kopia lub skan paszportu.
10. Kopia dokumentu potwierdzającego prawo do pobytu na terytorium RP w przypadku obywateli krajów spoza UE lub informacja, że cudzoziemiec dopiero zamierza ubiegać się o taki dokument.
Przed wystąpieniem z wnioskiem o zatrudnienie cudzoziemca, Jednostka powinna upewnić się, czy posiadane dyplomy/stopnie naukowe są ważne w Polsce czy też niezbędna jest procedura nostryfikacyjna oraz sprawdzić czy istnieje umowa międzynarodowa między Polską a krajem pochodzenia cudzoziemca dotycząca uznawalności stopni i tytułów. Jest to niezbędne do ustalenia na jakim stanowisku można zatrudnić nauczyciela akademickiego z zagranicy. Informacji w tym zakresie udziela NAWA. Zapytania wraz z kopiami dyplomów kierować można na adres mailowy: dyplom@nawa.gov.pl (przybliżony czas oczekiwania na odpowiedź wynosi 30 dni).
Do wniosku o zatrudnienie należy dołączyć:
Na podstawie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zatrudnienie cudzoziemca w uczelni do realizacji zadań związanych z kształceniem i prowadzeniem działalności naukowej następuje bez konieczności uzyskania zezwolenia i zgody organu zatrudnienia, z tym, że:
- Cudzoziemcy z państw spoza Unii Europejskiej muszą posiadać ważną wizę z prawem do pracy,
- Cudzoziemcy z państw Unii Europejskiej zatrudniani są bez konieczności posiadania wizy z prawem do pracy,
- Obywatel UE, który przebywa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące ma obowiązek zarejestrować swój pobyt,
- Konieczność legitymowania się numerem PESEL wystawionym przez Urząd Miasta.
Wyżej wymienione dokumenty należy złożyć w Biurze Kadr, z wyłączeniem zatrudnienia nauczycieli akademickich na stanowisku Profesora uczelni - gdzie dokumenty wraz z charakterystyką osiągnięć naukowych, dydaktycznych i organizacyjnych kandydata należy złożyć w Centrum Organizacyjno-Prawnym celem zaopiniowania przez Senat uczelni.