Krytyczne opracowanie, przekład na język polski i wydanie maszynopisu Vilèma Flussera

Krytyczne opracowanie, przekład na język polski i wydanie maszynopisu „Mutation in Human Relations?” Vilèma Flussera

Projekt: "Krytyczne opracowanie, przekład na język polski i wydanie maszynopisu „Mutation in Human Relations?” Vilèma Flussera" finansowany za środków budżetu państwa w ramach programu  Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Ministra Edukacji i Nauki "Narodowy Program Rozwoju Humanistyki", moduł Uniwersalia 2.2.

Umowa o finansowanie projektu: nr NPRH/U22/SP/495355/2021/10 z dnia 06.05.2022 r.
Kierownik projektu: dr Przemysław Wiatr
Całkowita wartość projektu: 49 188,00 zł

W projekcie zaplanowano oryginalne w skali światowej prace nad niepublikowanymi dotąd maszynopisami Viléma Flussera (książka pt. "Mutation in Human Relations?"). Prace obejmują opracowanie maszynopisu, tłumaczenie z języka angielskiego na język polski, autorski komentarz (w tym opracowanie przypisów i napisanie wprowadzenia) oraz redakcję naukową. Publikacja zostanie wydana w wydawnictwie Aletheia, które należy do nielicznych w Polsce wydawnictw nieuczelnianych całkowicie poświęconych humanistyce, przede wszystkim przekładom dzieł światowej rangi intelektualistów, zarówno klasyków, jak i nowatorów. Słynie też z najwyższej jakości opracowań redakcyjnych i aparatu naukowego.

Ponieważ Flusser był myślicielem niezwykle wszechstronnym (zapisał się w historii jako teoretyk mediów i komunikacji, ale także jako filozof czy krytyk sztuki), efekty zaplanowanych prac będą miały znaczenie dla przyszłych badań naukowych w różnych dyscyplinach (nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o sztuce, filozofia, nauki o kulturze i religii, socjologia). Celem projektu jest wskazanie rosnącego znaczenia refleksji Flussera w kontekście zachodzących dziś zmian technologicznych i związanych z nimi przesunięć w rozumieniu ważnych pojęć nauk humanistycznych i społecznych (sfera publiczna i prywatna, demokracja, opinia publiczna itp.), a doniosłość oferowanej polskiemu czytelnikowi pracy objawia się m.in. w jej uniwersalnej wymowie -  namysł nad mediami jako istota namysłu humanistycznego.  Flusser, rozumiejąc media i ich rolę we współczesnej kulturze, wypowiada się nie tylko o mediach, ale dokonuje mediocentrycznej diagnozy kultury w ogóle. Dlatego też część jego tez, mimo upływu lat, pozostaje wciąż aktualna i daje się zastosować np. do mediów sieciowych.