Gdy przypadkiem połkniesz malutkiego żółwia...

Żółw błotny    Źródło: Pixabay

Dziś Światowy Dzień Żółwia, więc sięgnęliśmy do kartoteki Słownika stereotypów i symboli ludowych, żeby sprawdzić, jak mieszkańcy dawnej wsi polskiej postrzegali to zwierzę. Znaleźliśmy między innymi kilka ciekawych zapisów dotyczących choroby zwanej żółwiem, objawiającej się guzami na ciele. O wywoływanie tej choroby obwiniano właśnie żółwia, co wynikało zapewne ze skojarzenia jego twardej, wypukłej skorupy z twardym i wypukłym guzem.

Jak człowiek mógł zachorować na żółwia i jak się z niego wyleczyć, można przeczytać w zapisie z 1884 ze wsi Łukówiec1:

Żółwiowi przypisywano też pozytywne cechy. Miał być m.in. niezbędny w zdobyciu źółwiowego ziela magicznej rośliny obdarzanej mocą otwierania wszystkich zamków, o czym mowa w relacji z 1894 roku z Józwowa2:

Więcej o żółwiu i wykorzystaniu go np. w praktykach magicznych mających zwiększać mleczność krów, przeczytacie za jakiś czas w haśle ŻÓŁW, które znajdzie się w zeszycie Gady i płazy naszego słownika.

1 Ulanowska Stefania, Niektóre materyjały etnograficzne we wsi Łukówcu (mazowieckim) zebrane, „Zbiór Wiadomości do Antropologii Krajowej wydawany staraniem Komisji Antropologicznej Akademii Umiejętności” 8, 1884, s. 247-323.
2 Kowerska Zofia, Poglądy ludu na przyrodę, „Wisła. Miesięcznik geograficzno-etnograficzny” 8, 1894, s. 809-811.
 
 

    Aktualności

    Data dodania
    23 maja 2024