Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Pod względem geograficznym Słownik obejmuje cały teren etniczny Polski oraz poniekąd też środowiska Polaków mieszkających poza tym terenem, głównie na wschodzie. Jeśli były wątpliwości z określeniem narodowej atrybucji materiałów, rozstrzygaliśmy je na rzecz włączenia ich do Słownika. Zgodnie z wymogami dialektologii i folklorystyki przywiązujemy dużą wagę do lokalizacji danych. Informacje geograficzne wpisujemy też w skróty źródeł.
Tam, gdzie kwalifikatory geograficzne wprowadzają sami autorzy haseł, ograniczamy się do informacji uogólnionych, preferując ogólne nazwy regionów „Kaszuby”, „Wielkopolska” „Krakowskie”, „Podlasie” itp. kosztem mniej czytelnych nazw szczegółowych (choć i takie informacje wypadało niekiedy zachować).
Dane cytowane z czasopism otrzymują informację geraficzną w spisie źródeł. Np. czytelnik znajdujący w dokumentacji cytat opatrzony metryczką „ZWAK 1885/15” i zainteresowany tym, skąd zapis pochodzi, może zajrzeć do Źródeł i opracowań, gdzie podano informację o lokalizacji materiału (Pińczowskie). Jeśli w tekście zbiega się wiele metryczek, podajemy je w stałej kolejności: od północnego zachodu ku południowemu wschodowi (za przykładem Słownika gwar polskich PAN).
Jerzy Bartmiński