Dostępny UMCS 2.0 - informacja o otrzymaniu dofinansowania

Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów informuje, że UMCS otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn. Dostępny UMCS 2.0. w ramach naboru „Uczelnie coraz bardziej dostępne” dla działania 03.01: Dostępność szkolnictwa wyższego, Priorytet 3: Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Projekt ma na celu wzmocnienie oferty Uczelni w obszarze zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Podstawą dla założonych w projekcie zadań jest Strategia wdrożona zarządzeniem nr 77/2022 Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 8 września 2022 r. w sprawie wprowadzenia Strategii Projektowania Uniwersalnego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Strategia wskazuje kierunek w stronę którego chce podążać Uczelnia rozwijając swoją ofertę dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Działania, które obejmie projekt „Dostępny UMCS 2.0” odnoszą się do obszarów dostępności takich jak: struktura organizacyjna, dostępność informacyjno-komunikacyjna, cyfrowa i architektoniczna, technologie, procedury, usługi wspierające edukację, a także zadania odnoszące się do podniesienia świadomości w zakresie niepełnosprawności.

Zespół przygotowujący wniosek zaplanował m. in. działania inwestycyjne w postaci budowy wind na dwóch wydziałach UMCS, wyposażenie Uczelni w pętle indukcyjne. Ponadto, zostanie wdrożony nowy serwis internetowy oraz modernizacja istniejących platform e-learningowych.

Zaplanowano także szereg szkoleń dla pracowników i studentów UMCS, podnoszących świadomość w obszarze dostępności, jak również specjalistycznych. Szkolenia będą prowadzone przy wykorzystaniu różnych narzędzi, w tym symulatora VR, platformy e-learningowej itd.

Zadania projektowe odniosą się również do kwestii zapewniania bezpieczeństwa, poprzez opracowanie procedur dotyczących ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami oraz doposażenie budynków UMCS m.in. w sprzęt pozwalający na ewakuację osób z niepełnosprawnościami.

Termin realizacji projektu: 01.02.2025 r. – 31.01.2029 r.

Wartość projektu: 8 236 587,45 zł

Za opracowanie projektu odpowiedzialni byli przede wszystkim pracownicy Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów we współpracy m.in. z Lubman, Działem Inwestycji i Remontów.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki
Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe
Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego
Centrum Badań i Rozwoju.

    Aktualności

    Data dodania
    11 grudnia 2024