Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zadanie pt. „Czermno, stan. 2: podgrodzie - osada - gród? Problem archeologiczny i konserwatorski. Badania weryfikacyjne” (nr 03113/22/FPK/NID)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Całkowity koszt realizacji zadania: 150 600 PLN
Dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Ochrona zabytków archeologicznych na podstawie umowy nr 03113/22/FPK/NID z dnia 19 kwietnia 2022 r.: 117 000 PLN
Okres realizacji zadania: 03.01.2022 - 31.12.2023
Kierownik zadania: dr Tomasz Dzieńkowski
Stanowisko 2 w Czermnie (gm. Tyszowce, woj. lubelskie) wchodzi w skład wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego, którego gród (stan. 1) identyfikowany jest z historycznym Czerwieniem wzmiankowanym w 981 r. Funkcja stanowiska określana jest jako podgrodzie, umocnione i zabudowane, ale też jako gród plemienny, czy osada o nie do końca czytelnym zasięgu. Niewielki zakres badań z lat. 70. i 80. XX w. oraz brak pełnej dokumentacji uniemożliwiają wyjaśnienie tych kwestii, podobnie jak ustalenie chronologii stanowiska. Problemem jest postępujące zniszczenie i rabowanie. Stanowisko 2 ma również niepewny status konserwatorski. Do rejestru zabytków w 1967 r. zostało wpisane grodzisko (Czermno, stan. 1) pod numerem C-67. Ochroną prawną objęte jest również podgrodzie, ale pod względem formalnym wymagane byłoby uzupełnienie danych. Planowane prace nieinwazyjne i sondażowe dostarczą ważnych argumentów naukowych i konserwatorskich niezbędnych do uregulowania konserwatorskiego statusu stanowiska.