Ruszyła rejestracja projektów na XX Lubelski Festiwal Nauki

W 2024 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi uroczyście 80-lecie swego istnienia. Jubileuszowa, XX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki została wpisana do programu obchodów Jubileuszu naszej Alma Mater. Serdecznie zapraszamy pracowników badawczo-dydaktycznych, badawczych, dydaktycznych, administracyjnych, technicznych i techniczno-inżynieryjnych, studentów studiów I i II stopnia, studiów jednolitych, doktoranckich, podyplomowych, a także studenckie koła naukowe oraz organizacje studenckie działające na Uczelni, do aktywności popularnonaukowej i zgłaszania m.in. projektów nawiązujących do życia oraz osiągnięć naszej Patronki i jednej z najwybitniejszych naukowczyń na świecie – Marii Curie-Skłodowskiej.

XX Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się pod hasłem „Człowiek sercem nauki” w terminie 14-20.09.2024 r., zaś Lubelski Piknik Naukowy będzie miał miejsce 15.09.2024 r. na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Funkcję głównego organizatora tegorocznej edycji przedsięwzięcia objął Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Projekty można zgłaszać na stronie Festiwalu w terminie 31 maja – 16 czerwca 2024 r.

Z ramienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w XX LFN udział bierze 12 wydziałów i 12 jednostek pozawydziałowych.

Koordynatorzy wydziałowi:

  • dr hab. szt. Stanisław Halat – Wydział Artystyczny UMCS
  • dr Monika Marek-Kozaczuk – Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS
  • dr Agnieszka Marcewicz-Kuba – Wydział Chemii UMCS
  • dr Dominika Klimek-Smęt – Wydział Ekonomiczny UMCS
  • dr hab. Robert Bubczyk, prof. uczelni – Wydział Filologiczny UMCS
  • mgr Anna Sadowska – Wydział Filozofii i Socjologii UMCS
  • dr Beata Polit – Wydział Historii i Archeologii UMCS
  • dr Monika Leśnik– Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • dr Małgorzata Stanicka – Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS
  • dr hab. Marta Czechowska-Bieluga, prof. uczelni – Wydział Pedagogiki i Psychologii UMCS
  • dr Kamil Fil – Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS
  • dr Mateusz Chrzanowski – Wydział Prawa i Administracji UMCS

Koordynatorzy jednostek pozawydziałowych:

  • mgr Bogdan Bracha – ACKiM UMCS Chatka Żaka
  • mgr Jolanta Kościuk – AZS UMCS
  • mgr Barbara Woźniak – Biblioteka Główna UMCS
  • mgr Elżbieta Stelmach-Misztal – Centrum Brytyjskie UMCS
  • mgr Wiesława Jarosz-Skrzydeł – Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS
  • dr Tomasz Bielecki, prof. uczelni – Centrum Kultury Fizycznej UMCS
  • mgr Wojciech Góra – Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS
  • mgr Marta Slávik – Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS
  • mgr Aneta Adamska – Centrum Prasowe UMCS
  • mgr Wirginia Gieryng-Wójtowicz – Centrum Promocji UMCS
  • dr Anna Cwener – Ogród Botaniczny UMCS
  • mgr Anna Bukowska – Uniwersytet Dziecięcy UMCS

Koordynator ds. finansowych:
mgr Anna Polaczek-Skiba – Centrum Badań Naukowych UMCS

Koordynator ds. Lubelskiego Pikniku Naukowego:
mgr inż. Agnieszka Gałczyńska – Centrum Promocji UMCS

Więcej informacji:

Historia Lubelskiego Festiwalu Nauki 

Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali naukowych w kraju. Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Po raz pierwszy LFN odbył się w dniach 4-7 października 2001 roku. Inicjatorem święta nauki we wschodniej Polsce był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w organizację Festiwalu zaangażowała się również ówczesna Akademia Rolnicza (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). W murach UMCS i AR oraz podczas festynu rodzinnego na Placu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zaprezentowano ponad 60 projektów popularnonaukowych, a w całym wydarzeniu udział wzięło 20 tys. osób. Przełomowy moment w historii LFN datuje się na 21 maja 2004 roku, kiedy rektorzy pięciu lubelskich uczelni publicznych wspólnie z dyrektorem Instytutu Agrofizyki PAN w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego podpisali deklarację powołującą Lubelski Festiwal Nauki jako cykliczną imprezę popularyzującą naukę w społeczeństwie. Pierwszy wspólny Festiwal odbył się w terminie 18–24 września 2004 roku, a w jego organizacji uczestniczyły: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademia Rolnicza, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Akademia Medyczna, Politechnika Lubelska, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN i Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki oraz Muzeum Lubelskie.

Od 2004 do 2023 roku w realizację przedsięwzięcia zaangażowało się ponad 100 instytucji naukowych, naukowo-badawczych i publicznych z Lublina i województwa lubelskiego, m.in. Akademia Zamojska, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie czy Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie. Projekty festiwalowe odbywały się w takich miastach jak: Lublin, Chełm, Dęblin, Puławy, Stalowa Wola, Zamość, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Kazimierz Dolny, Lubartów, Łęczna, Włodawa, Hrubieszów, Ludwin czy Ryki.

Od 2004 do 2023 roku zgłoszono również rekordową liczbę 18 324 projektów popularyzujących naukę ze wszystkich dziedzin nauki i sztuki w których przygotowanie zaangażowało się bezpośrednio 51 870 osób. Średnio w każdej edycji LFN bierze udział ok. 35-40 tys. zarejestrowanych uczestników. Do powyższych statystyk należy doliczyć osoby biorące udział w projektach nie wymagających rejestracji, wydarzeniach towarzyszących czy Lubelskim Pikniku Naukowym, co daje łącznie rekordową liczbę 650 000 uczestników.

Niespełna dwudziestoletnia działalność popularyzatorska lubelskich uczelni publicznych, Miasta Lublin oraz współorganizatorów, zaangażowanie, pasja, miłość do nauki i chęć dzielenia się z innymi wiedzą, a także przeświadczenie o prospołecznej misji nauki, jaką jest służba na rzecz społeczeństwa, zostały docenione na arenie ogólnopolskiej. W 2022 roku Lubelski Festiwal Nauki został laureatem XVIII edycji prestiżowego konkursu „Popularyzator Nauki” w kategorii „Zespół”, który organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Źródło: M .Baczewska-Ciupak, A. Zykubek, Lubelski Festiwal Nauki jako przykład synergii edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej [w:] A. Swidzińska (red.), Narzędziownik edukacji pozaformalnej. Dobre praktyki, Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2023, s. 13-29. 

    Aktualności

    Data dodania
    3 czerwca 2024