Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Żółw błotny Źródło: Pixabay
Dziś Światowy Dzień Żółwia, więc sięgnęliśmy do kartoteki Słownika stereotypów i symboli ludowych, żeby sprawdzić, jak mieszkańcy dawnej wsi polskiej postrzegali to zwierzę. Znaleźliśmy między innymi kilka ciekawych zapisów dotyczących choroby zwanej żółwiem, objawiającej się guzami na ciele. O wywoływanie tej choroby obwiniano właśnie żółwia, co wynikało zapewne ze skojarzenia jego twardej, wypukłej skorupy z twardym i wypukłym guzem.
Jak człowiek mógł zachorować na żółwia i jak się z niego wyleczyć, można przeczytać w zapisie z 1884 ze wsi Łukówiec1:
Żółwiowi przypisywano też pozytywne cechy. Miał być m.in. niezbędny w zdobyciu źółwiowego ziela – magicznej rośliny obdarzanej mocą otwierania wszystkich zamków, o czym mowa w relacji z 1894 roku z Józwowa2:
Więcej o żółwiu i wykorzystaniu go np. w praktykach magicznych mających zwiększać mleczność krów, przeczytacie za jakiś czas w haśle ŻÓŁW, które znajdzie się w zeszycie Gady i płazy naszego słownika.