Rozszyfrujmy język migowy

Zapraszamy na warsztaty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów przygotowało na Lubelski Festiwal Nauki projekt pn. Rozszyfrujmy język migowy – warsztaty z podstaw polskiego języka migowego dla dorosłych.

Projekt ten skierowany jest do studentów naszej i innych uczelni. Warsztaty odbędą się dwa dwóch grup, w każdej z nich obowiązuje limit 20 osób. 

Daty warsztatów do wyboru:

  • 21.09.2023 r. (czwartek), godz. 11.00-15.00
  • 22.09.3023 r. (piątek), godz. 9.00-13.00.

Opis warsztatów:

Skąd osoby g/Głuche wiedzą, że dzwoni budzik? Czy pies zareaguje na komendę pokazywaną ręcznie, a nie głosową? Ile jest języków migowych? Jak przywitać się z osobą g/Głuchą? Jak przeliterować ręcznie swoje imię? Na te i inne ciekawe pytania odpowiemy podczas praktycznych warsztatów z języka migowego.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak funkcjonują osoby głuche w społeczeństwie, jak się z nimi komunikować i czym jest kultura g/Głuchych. Chcemy nie tylko nauczyć podstawowych znaków polskiego języka migowego i alfabetu, ale przede wszystkim poszerzyć świadomość dotyczącą nadal dość nierozumianej w Polsce mniejszości kulturowej i językowej. Przełamiemy stereotypy związane z osobami g/Głuchymi, pokażemy, że szacunek i wzajemne zrozumienie ułatwia pokonanie bariery językowej. Dla wielu osób wciąż zaskakujące jest, że Polacy mieszkający w Polsce mogą nie znać języka polskiego. Warto podkreślić, jak bardzo zróżnicowana jest wśród osób g/Głuchych znajomość języka polskiego.

Podczas ćwiczeń praktycznych zostaną wprowadzone podstawowe znaki, zwroty polskiego języka migowego. Zostaną omówione elementy języka migowego, które nie występują w językach fonicznych, takie jak mimika twarzy, postawa ciała czy kierunek pokazywania danego znaku.

Warsztaty poprowadzi osoba słysząca. Ze względu na charakter warsztatów, prowadzenie ich w małej grupie uczestników jest konieczne dla zapewnienia interakcji uczestników, a tym samym zwiększenia efektywności ćwiczeń. Warsztaty odbędą się w sali sensorycznej na II piętrze. Budynek dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Zapisy

Rezerwacja miejsc obowiązkowa. Zapisy prowadzone są wyłącznie u organizatora LFN: Rozszyfrujmy język migowy – warsztaty z podstaw polskiego języka migowego dla dorosłych - Projekt (festiwal.lublin.pl)

Kontakt

Biuro ds. Obób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego
DS „Helios”, ul. Czwartaków 13, 20-036 Lublin
e-mail: boniwp@mail.umcs.pl
tel.: (81) 537-58-90

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Stankiewicz
    Data dodania
    8 września 2023