Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 27-28 marca 2025 roku w Warszawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się trzecie spotkanie Grupy ds. Zapylaczy w ramach projektu "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". Głównym celem spotkania było kontynuowanie prac nad projektem krajowej strategii ochrony dzikich zapylaczy, w tym planowanie działań i edukacji na rzecz ich ochrony.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od prezentacji dr hab. Anety Ptaszyńskiej, prof. UMCS, która omówiła ustalenia UE dotyczące monitoringu zapylaczy. Przedstawiła ona propozycję unijnego systemu monitorowania zapylaczy (EU Pollinator Monitoring Scheme), który składa się z trzech głównych i trzech uzupełniających modułów obejmujących różne grupy owadów zapylających (dzikie pszczoły, motyle i bzygowate). Podczas prezentacji poruszono również kwestie metodologiczne, różne wyzwania związane z wdrażaniem systemu monitoringu oraz możliwe rozwiązania tych problemów. Następnie dr Anna Rysiak poruszała kwestie dotyczące problemów związanych z organizmami inwazyjnymi w Polsce.
W dalszej części spotkania omawiano przykłady działań związanych z monitoringiem zapylaczy w różnych krajach europejskich, w tym w Estonii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Włoszech i Holandii. Zaprezentowano różne podejścia metodologiczne, zakres monitorowanych gatunków oraz organizację systemów monitoringu w poszczególnych krajach. W przypadku Polski przedstawiono informacje o monitoringu motyli prowadzonym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Monitoringu Gatunków i Siedlisk Przyrodniczych.
Podczas spotkania omawiano również projekty przygotowane przez zespoły zadaniowe dotyczące różnych aspektów ochrony zapylaczy, w tym edukacji i komunikacji, obszarów wykorzystywanych rolniczo, obszarów chronionych, obszarów leśnych oraz obszarów zurbanizowanych.
Spotkanie stanowiło ważny element w procesie tworzenia krajowej strategii ochrony owadów zapylających w Polsce, z uwzględnieniem doświadczeń i rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich.