Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 25 kwietnia 2024 r. zmarł
Śp.
Dr Stefan Męczyński
Wieloletni pracownik Zakładu Anatomii Porównawczej i Antropologii
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Dr Stefan Męczyński urodził się 25 maja 1940 roku w Lublinie. W 1958 rokuj ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamojskiego w Zamościu.
Studiował na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. W 1965 roku podjął pracę w Katedrze Anatomii Porównawczej Kręgowców UMCS.
Stopień doktora nauk przyrodniczych otrzymał w 1977 roku.
W latach osiemdziesiątych współpracował z Zakładem Mikrobiologii Stosowanej UMCS. Odbył staże w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży.
W latach 1978-2003 pełnił obowiązki opiekuna naukowego sekcji teriologicznej Koła Naukowego Biologów UMCS.
Był wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Zoologicznego oraz wiceprzewodniczącym Lubelskiego Oddziału tego Towarzystwa.
Za pracę naukową i dydaktyczną był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Rektora. Został odznaczony złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Dr Stefan Męczyński był fascynatem przyrody, zagadnień z dziedziny ewolucji biologicznej i kosmologii, a także różnych dziedzin sztuk pięknych, mineralogii, numizmatyki i filatelistyki i muzyki klasycznej.
Był Kierownikiem zespołu badawczo-wdrożeniowego powołanego przez Wojewodę Lubelskiego w celu zapobieżenia wyginięciu kolonii susłów perełkowanych w rezerwatach, wybitnym znawcą i badaczem biologii tych ssaków.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 30 kwietnia 2024 roku (wtorek) o godz. 15:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 w Lublinie.
Koleżanki i Koledzy z Katedry Anatomii Funkcjonalnej i Cytobiologii
Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, Dziekan oraz pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii
Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie