Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dzieciach drzemie ogromna ciekawość świata. Na naszym Uniwersytecie istnieje wiele akcji przybliżających najmłodszych do świata nauki. Są to Noc Biologów, Tydzień Mózgu, Noc Sów, Lubelski Festiwal Nauki oraz inne inicjatywy całej naszej społeczności akademickiej. Nie każdy może jednak dotrzeć na takie warsztaty do Lublina, więc dlatego… postanowiliśmy wyruszyć w drogę z misją krzewienia nauki!
Objazdowy Festiwal Nauki dotarł do zainteresowanych szkół podstawowych oraz centrów kultury, położonych w małych miejscowościach naszego województwa. Zespół naukowców i studentów z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS podczas wykładów, warsztatów i pokazów podzielił się swoją wiedzą, opowiedział o codziennej pracy i realizowanej tematyce badawczej i zachęcał dzieci do eksperymentowania w szkołach i w domu.
Główne cele Objazdowego Festiwalu Nauki to:
Warsztaty wyjazdowe były prowadzone od maja do listopada 2023 roku.
W ramach projektu były realizowane następujące tematy, które zostały dopasowane do wieku dzieci i młodzieży:
Warsztaty zamknięte połączone z prezentacją
Na tropie przestępstwa
W świecie zmysłów i złudzeń
Przejdź ulicami NeuroCity
Fascynujący świat enzymów
DNA - molekularny detektyw
Kolorowy świat mikrobiologii
Wiem, co jem
Otwarte stanowiska badawcze
Niewidzialne enzymy – widzialne zmiany
Od grzybni do kłębka – wytwarzanie barwników tekstylnych przez grzyby
Pachnący świat cząstek biologicznych
Rośliny pożytkowe i jak chronić świat przed inwazją obcych
Kuchnia molekularna bez tajemnic
Z czego robi się papier?
Podczas naszych naukowych podróży po województwie lubelskim przejechaliśmy blisko 1000 kilometrów i dotarliśmy do ponad 600 dzieci w wieku od 4 do 15 lat.
Serdecznie dziękujemy
Zachęcamy do przeczytania książki, w której zebraliśmy wspomnienia z naszych wyjazdów oraz wszystkie materiały dydaktyczne wykorzystywane podczas warsztatów.
Dofinansowano ze środków
Ministra Edukacji i Nauki
Dofinansowanie: 81 650 zł
Całkowita wartość projektu: 91 550 zł