Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Projekt finansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Zakres tematyczny projektu obejmuje zagadnienia odnoszące się do: ochrony przyrody i krajobrazu, ochrony bioróżnorodności ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego środowiska przyrodniczego i więzi człowieka z naturą, podejmowania decyzji konsumenckich z uwzględnieniem konieczności ochrony zasobów środowiska oraz promocji postaw prośrodowiskowych.
Ruszył projekt "Czego potrzebują zapylacze? - edukacja ekologiczna na rzecz ochrony owadów i roślin”.
W czwartek 18.05.2023 oraz w piątek 19.05.2023 gościliśmy na naszym Wydziale grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łukowe oraz bardzo aktywną grupę seniorów ze Stowarzyszenia ,,Gang Poszukiwaczy Szczęścia”. Uczestnicy bardzo aktywnie brali udział w realizowanych w ramach warsztatów aktywnościach, co zostało udokumentowane na fotografiach.
Nasze działania wpisują się w realizację celu strategicznego Wydziału i mają kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju Uniwersytetu, lecz także jego otoczenia, są wyrazem dbania o stan świadomości społeczeństwa, jego zasobów i zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z nich.
Wykłady, warsztaty i szkolenia skierowane są do szerokiego grona odbiorców, m.in.: dzieci, młodzieży szkolnej, studentów nauk przyrodniczych i pedagogicznych, słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku, działkowców, a także członków lokalnych samorządów odpowiedzialnych za zarządzanie krajobrazem rolniczym i zielenią miejską.
W projekcie zaplanowano:
Realizowany projekt zakłada również organizację szkolenia „Inwazyjne Gatunki Obce – zagrożenia dla zapylaczy, regulacje prawne”, które skierowane jest do różnych grup wiekowych, społeczności wsi i miast, nauczycieli, pracowników urzędów miejskich i gmin. Jegocelem będzie podniesienie kompetencji uczestników w zakresie identyfikowania i eliminacji inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Polski i Unii Europejskiej, a będących gatunkami entomofilnymi. Dodatkowo zaprezentowane zostaną podstawy prawne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się IGO. Działania edukacji ekologicznej w tym przypadku powinny zmierzać do zmiany postaw i zachowań obywateli (w tym pszczelarzy), a także upowszechnienia ekologicznych praktyk i procedur w przedsiębiorstwach i administracji publicznej.
W naszej ofercie mamy również wyjazd terenowy połączony z warsztatami w Podlaskim Ogrodzie Ziołowym w Korycinach. Adresatem tych warsztatów są studenci nauk przyrodniczych oraz samorządowcy, którzy mają wpływ na kształtowanie enklaw przyjaznych zapylaczom.
Mamy nadzieję, że przeprowadzone zajęcia:
Działania prowadzone w trakcie zajęć wg opracowanych scenariuszy zarówno w trakcie projektu jak i po jego zakończeniu pobudzą odbiorców do myślenia, dociekania naukowego i realizacji strategii emocjonalnej najsilniej wpływającej na kształtowanie postaw względem środowiska przyrodniczego.
W sprawie zapisów na warsztaty prosimy kierować wiadomości na podany poniżej adres mailowy: