Sprawozdanie z II Kongresu Kierowników Zespołów Folklorystycznych Polskiej Sekcji IOV

W dniach 21-23.02.2025r. w Kazimierzu nad Wisłą odbył się II Kongres Kierowników Zespołów Folklorystycznych Polskiej Sekcji IOV. W wydarzeniu uczestniczyło 35 osób reprezentujących zespoły folklorystyczne - członków zbiorowych Polskiej Sekcji IOV oraz zaproszeni goście. Przypomnijmy, iż pierwsze takie zgromadzenie miało miejsce w dn. 9-10 03. 2024 w siedzibie ZTL „Pruszkowiacy” w Pruszkowie.

Główne tematy poddane do dyskusji w zespołach roboczych , które zostały po opracowaniu przez zespoły omówione na forum przez uczestników kongresu:

1. Podsumowanie działań pionu zespołów folklorystycznych i festiwali Polskiej Sekcji IOV

Podsumowano dotychczasowe inicjatywy na rzecz popularyzacji PS IOV w środowisku zespołów i festiwali folkloru, organizowane wydarzenia oraz współpracę międzynarodową. Przedstawiono osiągnięcia minionego okresu oraz omówiono kluczowe wyzwania na nadchodzące miesiące i sezon artystyczny.

2. Cele i działania Polskiej Sekcji IOV

Omówiono strategiczne cele na najbliższe miesiące i lata, takie jak promocja folkloru, wzmacnianie współpracy między zespołami, rozwój projektów edukacyjnych oraz wsparcie różnorodnych inicjatyw związanych z folklorem w środowiskach lokalnych. Podkreślono rolę IOV w zachowaniu i popularyzacji dziedzictwa kulturowego.

3. Regiony Polskiej Sekcji IOV

Powrócono do inicjatywy wyłonienia w strukturze PS IOV  regionów, które mają umożliwić lepszą organizację oraz działania lokalne. Pierwszy w historii PS IOV Oddział Regionalny Kaszuby został już powołany 19.10. 2024. Omówiono sposoby integracji zespołów w obrębie potencjalnych regionów oraz planowane inicjatywy, w tym zbieranie informacji o wydarzeniach artystycznych w regionie, twórcach kultury, artystach ludowych itd., oraz wzajemnym informowaniu się w przestrzeni IOV w celu wymiany i popularyzacji.

4. Finansowanie i wsparcie instytucjonalne zespołów folklorystycznych

Jednym z kluczowych tematów było pozyskiwanie środków na działalność zespołów. Uczestnicy wymienili się doświadczeniami dotyczącymi aplikowania o dotacje z budżetów samorządowych, ministerialnych oraz funduszy europejskich. Omówiono także możliwości nawiązania współpracy z instytucjami kultury i sponsorami prywatnymi.

5. Problemy logistyczne i organizacyjne w zespołach folklorystycznych

Dyskutowano o trudnościach związanych z organizacją działalności zespołów, takich jak brak odpowiednich przestrzeni do prób, trudności w pozyskiwaniu strojów ludowych oraz problemy związane z mobilnością zespołów podczas wyjazdów na festiwale i konkursy. Podkreślono znaczenie współpracy z samorządami oraz organizacjami pozarządowymi a także o wykorzystaniu potencjału IOV w tym zakresie.

6. Współpraca między zespołami i wymiana międzynarodowa

Istotnym punktem obrad była współpraca między zespołami folklorystycznymi w Polsce i na świecie. Omówiono możliwości organizacji wspólnych projektów artystycznych, warsztatów oraz uczestnictwa w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Przedstawiono przykłady udanych wymian kulturalnych oraz plany na przyszłe inicjatywy

7. Czego nie wiemy

Ważne dla uczestników było bliższe poznanie Polskiej Sekcji IOV. Pytania dotyczyły priorytetów naukowych członków-badaczy, w tym członków Prezydium w kontekście możliwych płaszczyzn współpracy między teoretykami kultury a praktykami.

Zwrócono się również z prośbą o możliwość przesunięcia daty  Walnego Zgromadzenia  Sprawozdawczo-Wyborczego PS IOV zaplanowanego na 7.09. 2025 o tydzień wcześniej  lub na początek października. Podana data jest dla wielu zespołów niewygodna ze względu na oferty udziału w festiwalach, które spływają do zespołów właśnie teraz.

II Kongres Kierowników Zespołów Folklorystycznych PS IOV był ważnym forum, które uświadomiło uczestnikom potrzebę rozmowy, rozpatrywania  wspólnie spraw, jakie nas dotyczą. To okazja do wysłuchania opinii, pomysłów, doświadczeń oraz budowanie wspólnie zaufania, ale także struktur organizacji, którą współtworzą.

Dyskusja pozwoliła na zidentyfikowanie kluczowych wyzwań i propozycji działań na najbliższe miesiące i lata, jaką jest integracja środowiska, ścisła współpraca, wsparcie i wzajemna pomoc. Ustalono, że w celu dokończenia rozmów i zdefiniowaniu potrzeb i celów, a także omówienia tematów, na które zabrakło czasu, kolejny kongres odbędzie się jeszcze w tym roku na początku lub pod koniec lata.

 

                                                                                                                  Oprac. Piotr Witaszczyk

Aktualności

Data dodania
5 marca 2025