Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu „Głos nauki”. Dr Magdalena Wołoszyn-Mróz z redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich” spotkała się z dr Anną Rysiak z Katedry Botaniki, Mykologii i Ekologii, która opowiedziała o inwazyjnych gatunkach roślin i zwierząt oraz o zagrożeniach, jakie czyhają z ich strony. Poruszyła m.in. temat inwazyjności barszczu Sosnowskiego i tego, w jaki sposób znalazł się on w Polsce. Powiedziała też o zjawisku makdonaldyzacji środowisk, przypadkach obecności żółwia ozdobnego w Zalewie Zemborzyckim i o tym, że rośliny i zwierzęta się stresują. Omówiła również cykl rozwojowy kleszcza oraz zasady, jakich należy przestrzegać, by się przed nim ustrzec. Zachęcamy do słuchania, udostępniania i dzielenia się wiedzą!
„Gatunki obcego pochodzenia to gatunki, które wykroczyły poza zasięg naturalnego występowania (…). [Z kolei] gatunek inwazyjny to taki, który zagraża bioróżnorodności, usługom ekosystemowym, gospodarce, ekonomii (…). [W Polsce] mamy ponad 60000 gatunków roślin, zwierząt, grzybów i wśród nich (…) co najmniej 2500 gatunków obcego pochodzenia. Jeżeli chodzi o gatunki inwazyjne, to jest ich 168. Barszcz Sosnowskiego to dość znana roślina inwazyjna (…). Został wprowadzony celowo i podarowany nam przez naród radziecki jako pasza dla zwierząt (…). Oczywiście zwierzęta zachowały się bardzo niepolitycznie, ponieważ odmówiły jedzenia barszczu Sosnowskiego ze względu na charakterystyczne cechy liści, czyli na przykład występowanie włosków, które są parzące (…). Wprowadzenie w wielu miejscach w Polsce tej rośliny (potencjalnie paszowej) sprawiło, że ta inwazja jest bardzo nasilona” – mówi dr Anna Rysiak.
Dr Anna Rysiak – botanik, ekolog, pracownik naukowy Katedry Botaniki, Mykologii i Ekologii w Instytucie Nauk Biologicznych UMCS. Jej badania dotyczą procesów synantropizacji flory i roślinności, a szczególnie gatunków obcego pochodzenia (GO) i inwazyjnych (IGO). Obecnie koncentruje się na mechanizmach regulujących introdukcję, naturalizację i zdolności inwazyjne barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) na różnych poziomach organizacji biologicznej.
Fot. Bartosz Proll