Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Z radością informujemy, że na terenie Naszego Wydziału oraz Instytutu powstało wyjątkowe miejsce – Ogródek ziołowy. Znajduje się on obok szklarni na terenach od strony ul. Głębokiej, a w celu jego stworzenia wykorzystane zostały niezagospodarowane wcześniej nieużytki.
Praca nad utworzeniem ogródka ziołowo-edukacyjnego rozpoczęła się jesienią 2020 roku. Wtedy zostały przeprowadzone prace porządkujące teren w pobliżu oraz pierwsze nasadzenia roślin.
Kompozycje roślin w ogródku ziołowym zostały zaaranżowane w taki sposób, aby zapewnić ciągłość kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Projekt przewiduje nasadzenia jednoroczne, byliny i formy krzewiaste, które będą przypominać o naturalnym rytmie życia: narodziny, rozwój, dojrzewanie, przekwitanie. Szczególne miejsce w ogródku będą miały rośliny lecznicze reprezentujące różne rodziny botaniczne, wpisane na listy gatunków farmakopealnych oraz te wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej. Nie zabraknie również gatunków typowo ozdobnych, kwitnących wiosną oraz jesienią.
Nasadzenia obejmą gatunki roślin, które będą dostarczały materiałów do zajęć laboratoryjnych dla naszych studentów, pokazów dla grup odwiedzających nasz Wydział oraz badań prowadzonych przez Pracowników Uczelni.
Ze względu na wciąż pogarszającą się sytuację związaną ze spadkiem liczebności owadów zapylających, pragniemy zasadzić jak najwięcej roślin pożytkowych oraz zainstalować mały hotel dla owadów. Pomoże to w edukacji i szerzeniu wiedzy oraz możliwości poprawy bazy pokarmowej zapylaczy.
Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić Państwa do głosowania na nasze zgłoszenie w konkursie na stworzenie ogrodu przyjaznego dla zapylaczy. W celu oddania głosu wystarczy polubić komentarz dodany przez Fanpage Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pod tym linkiem.
Dalsze prace nad ogródkiem i jego rozwój można śledzić na specjalnie utworzonej stronie Ogródka ziołowego.