Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo!
Biuro Kadr uprzejmie informuje, że, zgodnie z interpretacją obowiązujących przepisów otrzymaną z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki, procedura nostryfikacyjna dotyczy wszystkich dyplomów uzyskanych przez cudzoziemców w kraju niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej
i Rozwoju (OECD) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy bilateralnej. Od reguły tej nie istnieją żadne wyjątki ani odstępstwa.
Z określonych w art. 116 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce warunków zatrudnienia na stanowisku profesora, profesora uczelni, adiunkta i asystenta wynika, że ubiegając się o zatrudnienie na ww. stanowiskach należy posiadać odpowiedni polski tytuł zawodowy, stopień lub tytuł naukowy. W związku z tym, osoba która ukończyła studia lub uzyskała stopnień naukowy za granicą winna legitymować się posiadaniem dyplomu równoważnego czy to na podstawie przepisów ustawy, umowy międzynarodowej czy w drodze postępowania nostryfikacyjnego, który pozwoli na posługiwanie się odpowiednim polskim tytułem zawodowym lub stopniem naukowym. Obowiązkowi nostryfikacji dyplomów nie podlegają jedynie ci pracownicy naukowi, którzy dyplomy uzyskali na terenie Unii Europejskiej, w kraju należącym do jednej z ww. organizacji lub w kraju, z którym Polska ma podpisaną stosowną umowę.