Noc Sów 2023 - dziękujemy za wspólną przygodę!

18 marca 2023 roku już po raz piąty odbyła się na naszym Wydziale Noc Sów. Jest to ogólnopolska akcja koordynowana przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie (www.nocsow.pl).

Uczestnicy wydarzenia na początku wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy dotyczył metodyki badań sów. Można było się z niego dowiedzieć, w jaki sposób należy się przygotować do nocnej wyprawy do lasu i jak wyglądają takie terenowe badania. Bez głośnika i herbaty w termosie nie da rady! Nie należy się też ubierać "na eskimosa", tylko raczej "na cebulkę". O tym opowiedział dr hab Jarosław Wiącek, prof. UMCS. Jeśli natomiast wyjeżdżamy do Skandynawii lub Kanady, żeby spróbować zaobserwować sowę snieżną, to tam ciepłe ubranie jest jak najbardziej wskazane. Kolejny wykład dotyczył właśnie tego gatunku. Puchacz śnieżny (Bubo scanciaca) ma niezwykle ciekawą biologię i ekologię. Wspólnie pochyliliśmy się nad jego wyglądem, dymorfizmem płciowym, zachowaniami godowymi i lęgami, zależnościami między liczebnością gryzoni a liczbą potomstwa oraz wpływem na zachowania innych gatunków gniazdujących w jego okolicy. Poznaliśmy też środowisko, w jakim żyje czyli arktyczną tundrę. Ten wykład przygotowała mgr Agata Dzyr.

Kolejną część stanowiły warsztaty, które poprowadzili studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Biologów. Nasi goście poznali kilka aplikacji służacych do rozpoznawania odgłosów zwierząt i sprawdzili, czy można je oszukać za pomoca naszego głosu. Okazało się, że jeśli ktoś ma wprawę, to może się udać!
Pióra sów w porównaniu do innych ptaków mają szczególną budowę i właściwości. Na własne uszy można było się przekonać, że sowy latają bezszelestnie i dowiedzieć się, dlaczego tak jest, a także spróbować rozpoznać niektóre gatunki tylko po kilku piórach.

Finał Nocy Sów to każdego roku nocna wycieczka w poszukiwaniu puszczyków. Oprócz Starego Gaju w tym roku postanowiliśmy też zbadać cmentarz przy ul. Lipowej. Niestety, ta wyprawa nie zakończyła się sukcesem, ale za to ci, którzy udali się do Starego Gaju razem z dr. Maciejem Filipiukiem oraz mgr. Michałem Zembrzyckim usłyszeli i zobaczyli puszczyka! 

Dziękujemy za wspólne popołudnie i wieczór! Życzymy naszym puszczykom sukcesu lęgowego w tym sezonie a wszystkim uczestnikom Nocy Sów wielu ciekawych obserwacji przyrodnicznych! 
Do zobaczenia i usłyszenia za rok!

    Aktualności

    Autor
    Agata Dzyr
    Data dodania
    23 marca 2023