Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W imieniu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Biofizycznego, serdecznie zapraszamy na wykład o tegorocznej Nagrodzie Nobla, która została przyznana za badania nad komórkowymi receptorami odpowiedzialnymi za odczuwanie ciepła, zimna i dotyku. Główną rolę w funkcjonowaniu tych receptorów pełnią kanały jonowe.
Wykład przybliżający te odkrycia pt. „Kanały jonowe jako sensory dotyku i temperatury - Nobel 2021” wygłosi Prof. dr hab. Kazimierz Trębacz, naukowiec, od lat specjalizujący się w badaniach molekularnych sygnałów elektrycznych, pracujący w Katedrze Fizjologii Roślin i Biofizyki, Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Wykład odbędzie się w czwartek 28 października 2021 r. o godzinie 17:15 stacjonarnie w Auli Fizyki Instytutu Fizyki, UMCS w Lublinie (ul. Idziego Radziszewskiego 10, budynek B, Aula Fizyki – sala 103, I piętro).
Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2G2I04sRh.
Serdecznie zachęcamy do udziału!
STRESZCZENIE WYKŁADU
Laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycie mechanizmów recepcji bodźców termicznych i mechanicznych. Kluczowe role pierwotnych sensorów temperatury i dotyku odgrywają kanały jonowe typu TRP i PIEZO. Jak doszło do odkrycia tych kanałów-receptorów i co dzisiaj wiadomo na ich temat będzie się można dowiedzieć w trakcie wykładu. Będzie też trochę o roślinach.