Sieć Doktorancka MSCA

Inicjatywa Sieci Doktoranckich realizowana w ramach działań Marie Skłodowska-Curie (MSCA), ma na celu wzmocnienie szkolenia doktorantów w Europie i poza jej granicami. Program ten łączy partnerstwa między uczelniami, instytucjami badawczymi oraz przedsiębiorstwami z różnych sektorów, aby stworzyć zorganizowane programy doktoranckie. Głównym celem jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych doktorantów, stymulowanie ich kreatywności, zwiększanie zdolności do innowacji oraz podnoszenie ich długoterminowej zdolności do zatrudnienia.

Program obejmuje szeroki zakres dziedzin badawczo-innowacyjnych, oferując doktorantom możliwość zaangażowania się zarówno w sektor akademicki, jak i pozaakademicki. Inicjatywa promuje również dwa specyficzne rodzaje doktoratów: Doktoraty Przemysłowe i Doktoraty Wspólne, które zapewniają bardziej zintegrowane, interdyscyplinarne i międzynarodowe doświadczenie szkoleniowe.

Kto Może Aplikować?

Sieci Doktoranckie są otwarte dla międzynarodowych konsorcjów, w skład których wchodzą uniwersytety, instytucje badawcze, przedsiębiorstwa, MŚP i inni aktorzy społeczno-ekonomiczni. Aby być uprawnionym do udziału:

  • Konsorcjum musi obejmować co najmniej trzy niezależne podmioty prawne z różnych państw członkowskich UE lub krajów stowarzyszonych z programem Horyzont Europa, z co najmniej jednym podmiotem mającym siedzibę w państwie członkowskim UE.
  • Dodatkowe organizacje z dowolnego kraju na świecie również mogą dołączyć do konsorcjum.
  • Specyficzne warunki obowiązują tych, którzy aplikują o Doktoraty Przemysłowe i Doktoraty Wspólne.

Osoby zainteresowane aplikowaniem o stanowisko doktoranckie w ramach Sieci Doktoranckich powinny szukać finansowanych projektów i aplikować na dostępne wakaty ogłaszane międzynarodowo, w tym na portalu EURAXESS.

Termin Składania Wniosków:

Nabór wniosków do Sieci Doktoranckich na rok 2024 jest obecnie otwarty. Termin składania wniosków upływa 27 listopada 2024 roku. 

Co Obejmuje Finansowanie?

Finansowanie w ramach Sieci Doktoranckich obejmuje wszystkie dziedziny badawcze i wspiera projekty, które mogą trwać do 4 lat (do 5 lat w przypadku Doktoratów Wspólnych). Czas trwania każdego stypendium wynosi od 3 do 36 miesięcy (lub do 48 miesięcy w przypadku stypendiów na Doktoratach Wspólnych).

Finansowanie ze środków UE obejmuje:

  • Zasiłek na utrzymanie dla zatrudnionych naukowców
  • Dodatek mobilnościowy, aby pomóc w kosztach relokacji
  • Dodatkowe dodatki na rodzinę, długoterminowy urlop i potrzeby specjalne (jeśli dotyczy)
  • Działania badawcze, szkoleniowe i networkingowe
  • Koszty zarządzania i koszty pośrednie związane z projektem

Naukowcy finansowani przez Sieci Doktoranckie muszą:

  • Nie posiadać stopnia doktora w momencie rekrutacji
  • Być dowolnej narodowości
  • Być zapisani na program doktorancki w trakcie trwania projektu
  • W przypadku Doktoratów Przemysłowych, spędzać co najmniej 50% czasu poza akademią
  • Przestrzegać zasad mobilności, które zazwyczaj wymagają, aby naukowiec nie przebywał ani nie prowadził swojej głównej działalności w kraju organizacji rekrutującej przez więcej niż 12 miesięcy w ciągu 36 miesięcy poprzedzających datę rekrutacji

Jak Aplikować?

Wnioski do Sieci Doktoranckich mogą być składane przez organizacje koordynujące lub konsorcja za pośrednictwem portalu Funding and Tender Opportunities Portal. Wnioskodawcy powinni dokładnie zapoznać się z programem pracy MSCA, ogólnymi załącznikami oraz przewodnikiem dla wnioskodawców, które są dostępne na dedykowanej stronie naboru na portalu.

Kroki do aplikacji:

  1. Przygotuj swój wniosek - upewnij się, że zawiera wszystkie niezbędne załączniki i jest zgodny z wytycznymi.
  2. Złóż swój wniosek - wnioski muszą być składane przed terminem określonym dla wybranego naboru.
  3. Sprawdź status swojego wniosku - po złożeniu wniosku, śledź jego status oraz wszelkie dalsze komunikaty za pośrednictwem portalu.

Naukowcy poszukujący stanowisk doktoranckich finansowanych przez Sieci Doktoranckie MSCA mogą przeglądać i aplikować na dostępne stanowiska na portalu EURAXESS. Portal ten zawiera szczegółowe informacje na temat wymagań dla każdego stanowiska, a także wskazówki dotyczące wiz, emerytur, podatków i innych aspektów związanych z pracą za granicą jako naukowiec.

    Aktualności

    Autor
    Adrian Pietrasiuk
    Data dodania
    21 sierpnia 2024