Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Od grudnia 2022 r. do lipca 2023 r. realizowany był wspólny polsko-czeski projekt pn. Język w kulturze i kultura w języku – seminarium i warsztaty dla studentów polonistyki w Ołomuńcu , finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu „Promocja języka polskiego” (numer umowy o dofinansowanie: BJP/PJP/2022/1/00006/U).
Celem projektu było zaznajomienie czeskich studentów z metodologią badania polszczyzny ludowej w szerokim kontekście kulturowym, w czym specjalizuje się Pracownia oraz skupieni wokół niej specjaliści z różnych dziedzin – językoznawcy, kulturoznawcy, muzykolodzy i muzycy. Projekt miał na celu z różnych perspektyw i za pomocą różnych metod pokazać związki języka i kultury (stąd w tytule projektu „język w kulturze i kultura w języku”), zapoznać jego uczestników z dialektami i gwarami polskimi, regionalnym dziedzictwem językowo-kulturowym, obrzędami ludowymi, a także z autentyczną muzyką tradycyjną – nieodłącznym elementem kultury ludowej, dając tym samym szansę na poszerzenie znajomości języka polskiego w jego wariantach regionalnych oraz zobaczenia, jak język praktycznie funkcjonuje w folklorze muzycznym dawnym i współczesnym.
Dr Aleksandra Starzyńska, koordynator projektu po stronie Uniwersytetu Palackiego, opracowała artykuł promocyjny dotyczący działań realizowanych w ramach projektu, do zapoznania poniżej.