Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach od 4 do 9 września bieżącego roku pięciu pracowników Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zrealizowało wizytę studyjną na islandzkim Uniwersytecie Bifröst. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim sprawozdaniem z wizyty.
W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele trzech jednostek organizacyjnych UMCS, a mianowicie: mgr Marlena Wosiak z Centrum Badań Naukowych i Współpracy Międzynarodowej, dr Monika Baczewska-Ciupak i mgr Andrzej Stawicki z Wydziału Filozofii i Socjologii oraz dr Magdalena Jasińska i dr Andrzej Wodecki z Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych. Ze strony islandzkiej w spotkaniach uczestniczyli między innymi: Vilhjálmur Egilsson – Rektor Uniwersytetu, Magnús Smári Snorrason – Dyrektor Działu Kształcenia Ustawicznego, Karl Eiríksson – Koordynator Mobilności Międzynarodowych oraz Kári Joensen – adiunkt i samodzielny naukowiec w obszarze ekonomii i inżynierii przemysłowej.
Celem wizyty było podtrzymanie i rozwinięcie dotychczasowych kontaktów pomiędzy Uniwersytetami. Podczas spotkań roboczych obie instytucje zaprezentowały swoją historię, ofertę edukacyjną oraz potencjał naukowo-badawczy. Następnie określono priorytety rozwoju i zagadnienia kluczowe oraz zdefiniowano punkty wspólne, stanowiące potencjalne obszary przyszłej współpracy. Podczas dyskusji podjęto szereg tematów istotnych dla Uczelni oraz reprezentowanych jednostek UMCS-u.
Ograniczony czas wizyty pozwolił na pracę nad dwoma pomysłami, wybranymi na etapie przygotowywania wyjazdu, które już wkrótce zaowocują wspólnymi propozycjami do konkursu partnerstw strategicznych w ramach programu Erasmus+. Wybrane obszary istotne z punktu widzenia strategii rozwoju obu Uniwersytetów to: zagadnienie społecznej odpowiedzialności oraz tematyka distance, blended i e-learningu. Wizyta studyjna umożliwiła wymianę „dobrych praktyk”, doprecyzowanie ww. tematów z zabezpieczeniem kwestii priorytetowych dla obu partnerów oraz ustalenie szczegółowego zakresu projektów (m.in. główne cele i zadania, podstawowe działania, grupy docelowe, pożądane wyniki i rezultaty) i sporządzenie wstępnych wniosków aplikacyjnych. Zdefiniowano także mocne i słabe strony partnerstwa, określając ”luki” w potencjale konsorcjum. Po zaprezentowaniu sieci partnerów międzynarodowych obu Uczelni zidentyfikowani zostali pożądani partnerzy o komplementarnym potencjale, którzy zostaną zaproszeni do konsorcjum.
Wizyta stanowiła również doskonałą okazję do omówienia współpracy obu Uczelni w zakresie wymiany kadry i studentów. Już wkrótce delegacja z Uniwersytetu Bifröst odwiedzi UMCS w ramach rewizyty, co pozwoli na sfinalizowanie prac nad projektami.
Wizyta zakończyła się ustaleniami organizacyjnymi: wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za dalszą pracę nad projektami, podziałem obowiązków i określeniem harmonogramu przygotowywania aplikacji. Podczas oficjalnego zakończenia Rektor Uniwersytetu Bifröst w geście poparcia dla zaplanowanych działań podpisał umowę o współpracy między Uniwersytetami oraz tzw. mandates, oznaczające przyłączenie się do projektów strategicznego partnerstwa.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Uniwersytetu Bifröst oraz obejrzenia galerii zdjęć z wizyty studyjnej.
Projekt finansowany ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.