Lista rezerwowa - Prosty język w komunikacji publicznej

Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów, Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego UMCS serdecznie zaprasza pracowników Uniwersytetu na szkolenie pt. „Prosty język w komunikacji publicznej”.

Ze względu na duże zainteresowanie szkoleniem otwarta została lista rezerwowa. O zapisaniu się na szkolenie osoby z listy rezerwowej zostaną poinformowane 26 czerwca 2023 r. (poniedziałek).

Zmienione zostało również miejsce szkolenia. Odbędzie się w Sali Obrad Rady Wydziału (Wydział Historii i Archeologii). Termin pozostaje bez zmian.

Termin: 28 czerwca 2023 r. (środa), godz. 9:00-15:00
Liczba godzin: 7 godzin dydaktycznych
Forma szkolenia: stacjonarna
Miejsce: Sala Obrad Radzy Wydziału (Wydział Historii i Archeologii)
Limit uczestników: 20 osób
W miarę możliwości prosimy o zabranie własnego laptopa/notebooka.
Własne propozycja materiałów do przeanalizowania podczas warsztatów można przesyłać na adres: wojciech.gora@mail.umcs.pl


Prowadzący:

Paweł Nowak – doktor habilitowany w dziedzinie językoznawstwa, komunikolog i medioznawca. Autor monografii „Opozycja SWÓJ-OBCY w językowym obrazie świata”, Lublin 2002 oraz „Naturalny porządek rzeczy w języku”, Warszawa 2020, a także ponad stu innych książek i artykułów naukowych oraz popularno-naukowych. Trener prostego języka i komunikacji językowej, a także interpersonalnej m.in. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, ekspert sądowy i prokuratorski w zakresie komunikacji publicznej. Na co dzień pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Komunikacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Program szkolenia:

9:00-10:00
  1. Co znaczy dziś „współczesna komunikacja językowa”?
  2. Autoprezentacja komunikacyjna każdego uczestnika.
10:00-10:10 Przerwa
10:10-11:10
  1. W jaki sposób dopasować tekst do rewolucji komunikacyjnej ostatnich lat (multitasking, immersja poznawcza, skanowanie zamiast czytania itp.?)
  2. Ćwiczenia z percepcji tekstu.
11.10-11.20 Przerwa
11:20-12:20
  1. Zasoby języka polskiego (elementy języka, kod ograniczony i kod rozwinięty)
  2. Diagnozowanie kompetencji językowej odbiorcy (ocena socjalizacji, słuchanie rozmówcy, ocena jego poprawności językowej)
  3. Ankieta językowa
12.20-12.50 Przerwa lunchowa
12.50–13.50
  1. Poprawność językowa – najczęściej popełnianie błędy językowe, wybór najskuteczniejszej wersji komunikatu – ciąg dalszy ankiety
  2. Pytania i problemy językowe zgłaszane przez uczestników.
13.50-14.00 Przerwa 
14.00–15.00
  1. Prosta polszczyzna/prosty język – tworzenie komunikatów urzędowych/publicznych, przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu odbiorców.
  2. Upraszczanie komunikacji publicznej.
  3. Korzystanie z aplikacji i stron wspomagających udoskonalanie komunikacyjne tekstów.

Każdy z uczestników otrzyma:

  • w trakcie szkolenia - zestaw materiałów szkoleniowych: skrypt (prezentacja multimedialna), ankieta językowa, wzory pism do korekty językowej, redakcyjnej i kognitywnej,
  • po szkoleniu narzędzia do zastosowania w miejscu pracy: skrypt (prezentacja), adresy internetowe instytucji, poradni i pracowni, zajmujących się prostym językiem, programy komputerowe oceniające tekst.

Aby wziąć udział w szkoleniu, należy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy. Zapisy do 26.06.2023 r. Liczy się kolejność zgłoszeń.


Kontakt:

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego
DS "Helios" ul. Czwartaków 13 pok. 9
20-036 Lublin
Tel.: (81) 537-58-90
e-mail: boniwp@mail.umcs.pl

    Aktualności

    Autor
    Małgorzata Stankiewicz
    Data dodania
    20 czerwca 2023