Świętujemy Dzień Wierzby

Fot. pixabay.com

Dziś mamy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Dzień Wierzby – drzewa, które w polskiej kulturze ludowej jest symbolem odradzającego się wiosną życia. Z jednej strony łączy się wierzbę ze zdrowiem, życiem, obfitością, kobiecością i płodnością, z drugiej strony z siłami nieczystymi, a zwłaszcza z diabłem, nazywanym z tego powodu Rokitą czy panem Wierzbickim. To też drzewo uznawane za graniczne, mediacyjne, dlatego pojawia się w magicznych praktykach leczniczych, np. przenosi się na nie choroby takie jak kołtun czy zimnica. Więcej na ten temat dowiecie się z hasła WIERZBA opracowanego przez Marzenę Marczewską i Joannę Szadurę.

Jednocześnie zachęcamy do sadzenia wierzb i dbania o nie, bo niestety jest ich w Polsce coraz mniej, a są bardzo pożyteczne, o czym możemy przeczytać na stronie gov.pl poświęconej Dniu Wierzby:

„Zanikanie wierzb nie tylko zubaża krajobraz, ale również negatywnie wpływa na różnorodność biologiczną. Wierzby są bowiem znakomitym siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. W nadrzecznych łęgach wierzbowych gniazduje ponad 100 gatunków ptaków, a pojedyncze drzewa śródpolne są niezastąpionym schronieniem dla wielu innych zwierząt. W ich miękkim drewnie dzięcioły kują dziuple, które chętnie zamieszkują również dudki. Pomiędzy gęstymi gałęziami wierzb swoje gniazda wiją m.in. gołębie grzywacze i drozdy. Wcześnie kwitnące wierzby stanowią źródło pożywienia dla dzikich pszczół, trzmieli i innych owadów zapylających, zapewniają im też schronienie. W spękanych pniach kryją się zające i jeże, a w wypróchniałym drewnie zimują gady i płazy. Wierzby są cenne także z innych powodów. Rosnące nad rzekami i strumieniami chronią ich brzegi przed erozją, ale także oczyszczają wodę i glebę. Drzewa te mają bowiem niezwykłe zdolności absorpcyjne. Korzenie wierzby wychwytują nawet 80% zanieczyszczeń, mi.in. metale ciężkie. Dlatego świetnie sprawdzają się w rekultywacji gruntów poprzemysłowych i są wykorzystywane w biologicznych oczyszczalniach ścieków”.

Fot. Anna Cwener

Aktualności

Data dodania
21 marca 2025