Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Naturalny rubin z Tanzanii (Winza, dystrykt Mpwapwa) Źródło: Wikipedia
Dziś Dzień Klejnotów, czyli kamieni szlachetnych wysoko cenionych nie tylko ze względu na ich piękno, ale i rzadkość występowania. Czy mieszkańcy dawnej wsi polskiej znali kamienie szlachetne? Zdecydowanie tak. Choć sami ich raczej nie posiadali, to diamenty, kryształy czy brylanty pobudzały ich wyobraźnię, co jest widoczne w licznych tekstach folkloru. Dla przykładu przytaczamy fragment kolędy znajdującej się w zbiorach Pracowni Etnolingwistycznej im. Jerzego Bartmińskiego (TN 274A/2 Konopnica 1978). To kolęda życząca dla kawalera, w której mamy do czynienia z „magią obrazu spełnionego” – chłopcu życzy się tak pięknego mieszkania, o jakim mowa w pieśni.
Jasieńku kochanie,
mas piękne mieskanie,
uokna kryształowe,
ściany marmułowe
i piec z kaflami
złotem pokrapiany
Łóżecko cisowe,
poduski puchowe.
Inne ciekawe teksty ludowe znajdziecie w haśle DROGIE KAMIENIE, opublikowanym w pierwszym zeszycie tomu Kosmos naszego Słownika stereotypów i symboli ludowych (1996). Zamieszczamy go poniżej wraz z hasłami BRYLANT, DIAMENT, BURSZTYN, KRYSZTAŁ, MARMUR, RUBIN, SZMARAGD i ALABASTER, opracowanymi przez Małgorzatę Brzozowską.
Miłego czytania!