Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Fot. Alexas_Fotos Źródło: Pixabay
Dziś Światowy Dzień Gołębia, ptaka wiązanego symbolicznie m.in. z pokojem, dobrocią i miłością, co utrwalają frazeologizmy gołąb pokoju, gołębie serce, gołębia dusza, gruchać ze sobą jak dwa gołąbki czy kochać się jak para gołąbków.
Podczas ekscerpcji do tomu Zwierzęta naszego Słownika stereotypów i symboli ludowych zgromadziliśmy bogaty materiał dotyczący gołębia. Są to głównie pieśni o tematyce miłosnej, ale nie brakuje też zapisów wierzeń i praktyk ludowych związanych z gołębiem. Dziś dzielimy się w Wami najbardziej szokującym zapisem pochodzącym z 1899 roku i mówiącym o wykorzystaniu gołębia w magii miłosnej. Został on opublikowany w czasopiśmie „Lud” w 1924 roku.
Rozrywanie żywych zwierząt jest często spotykane w dawnych ludowych praktykach magicznych, ale czemu w „sposobie na zamążpójście” rozrywany ma być właśnie gołąb? Można przypuszczać, że jest to związane z postrzeganiem go jako symbolu miłości, który może tę miłość zapewnić...