Zbliża się Check IT!

Zbliża się 9. edycja konferencji Check IT – jednego z największych wydarzeń IT skierowanych do uczniów i uczennic oraz nauczycieli i nauczycielek. Wzorem lat ubiegłych, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki dołączył do grona organizatorów tego przedsięwzięcia!

5 marca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędą się prelekcje i warsztaty, będzie można wziąć udział w wykładach i pokazach. Tego dnia nie zabraknie reprezentacji Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki - studenci z Koła Naukowego Informatyki wraz z dr Joanną Potiopą będą przedstawiać możliwości, jakie daje kształcenie na Wydziale oraz na UMCS.

Następnie 6 marca br. odbędą się wydarzenia online, podczas których będzie można posłuchać wykładów:

  • mgr inż. Emilia Bober, "Programowanie - Start!": Myślisz o tym by zacząć programować, ale zupełnie nie wiesz jak się do tego zabrać?  A może znasz zmienne, funkcje, ale nie wiesz po co Ci to i co można z tym zrobić? Na mojej prelekcji postaram się podpowiedzieć jak zacząć przygodę z programowaniem i jak ruszyć z miejsca gdy zna się już podstawy. Przedstawię również kilka przydatnych narzędzi do nauki.
  • mgr inż. Emilia Bober, "Dlaczego programowanie jest fajne i jaki język wybrać na początek": Jeśli programowanie wydaje Ci się nudne i nie widzisz w nim sensu, zapraszam na moją prezentację. Postaram się pokazać ciekawszą stronę tej dziedziny IT. Opowiem co można programować i jak programowanie poszerza naszą wiedzę o świecie. Wskażę też do jakich zastosowań najbardziej nadają się popularne języki programowania.
  • dr Marek Miśkiewicz, "Czy da się nagrać cały Internet na dyskietkę i co to jest DNA of Things?"Prelekcja na temat najnowszych trendów w dziedzinie inżynierii molekularnej w kontekście wykorzystania w sektorze IT. Przedstawienie krótko historii metod inżynieryjnych i technologii manipulowana DNA. Wprowadzenie w tematykę DNA jako nowoczesnego nośnika informacji. Przegląd aktualnych rozwiązań wykorzystujących DNA jako elementu systemów identyfikacji. Koncepcje i perspektywy związane z wykorzystaniem DNA jako komponentu strukturalnego dla systemów zarządzania własnością.
  • mgr Piotr Kosela, "Agentowe modele rozwoju języka"Język, którego używamy, podlega nieustannym modyfikacjom. Jak zatem komputery mogą nam pomóc w przewidzeniu i wyjaśnieniu przyczyn tych zmian? W prezentacji przedstawimy koncepcje leżące u podstaw komputerowych modeli zjawisk językowych. Omówimy przykładowy przebieg symulacji, wskazując jednocześnie elementy, które sprawiają, że jej realizacja może okazać się skomplikowana.

Z kolei w dniach 7-22 marca odbęda się wydarzenia towarzyszące, na które można swobodnie zapisywać się droga mailową:

  • studentki oraz studenci z Koła Dydaktyków MaFiI, "Genialne Geniboty"Zapraszamy na genialne zajęcia z robotyki z Genibotami, na których będziemy programować i tworzyć muzykę. (Zajęcia dla klas 1-3 i 4-8 szkół podstawowych)
  • dr Anna Bednarska "Warsztaty z GeoGebry - Punkty szczególne w trójkącie"GeoGebra to interaktywna aplikacja do geometrii, algebry, statystyki i rachunku różniczkowego, przeznaczona do nauki i nauczania matematyki i przedmiotów ścisłych od poziomu szkoły podstawowej do poziomu uniwersyteckiego. W czasie warsztatów wyznaczymy punkty szczególne w trójkącie i zobrazujemy pojęcia z nimi związane. (Zajęcia dla klas 7-8 szkół podstawowych)
  • mgr Marek Wiśniewski, "Technologie sieciowe. Budowa prostej sieci komputerowej w symulatorze"Na warsztatach wykorzystany będzie program Packet Tracer (PT). Jest to symulator, w którym można budować, konfigurować i testować działanie urządzeń sieciowych i sieci jako całości. Program jest dostępny za darmo do celów edukacyjnych po zarejestrowaniu się na stronach Akademii Cisco (skillsforall.com lub porzez netacad.com). W ramach warsztatów: – omówienie podstaw działania sieci i programu PT, – omówienie dostępnych urządzeń sieciowych i miediów transmisyjnych, – budowa sieci od najprostszej do bardziej skomplikowanych (dwa komputery, komputery+switch, komputery+switch+router, komputery+switch+router+AP, komputery+switch+router+AP+serwer). Na potrzeby warsztatów uczestnicy muszą posiadać konto na skillsforall.com lub netacad.com. (Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych)
  • Mikołaj Martyna, Studenckie Koło Naukowe Informatyki, "Cyberbezpieczeństwo od kuchni: warsztaty z etycznego hackowania stron WWW"Podczas warsztatów, uczestnicy zapoznają się ze środowiskiem Unity, dowiedzą się o podstawowych zasadach projektowania gier oraz wspólnymi siłami stworzą prostą grę! Uczestnicy poznają również dalsze możliwości doskonalenia nowo poznanych umiejętności. Miejsce i termin warsztatów zostaną indywidualnie ustalone z nauczycielem zgłaszającym klasę. (Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych)
  • Mikołaj Martyna, Studenckie Koło Naukowe Informatyki, "Krok po kroku: Bot Discord w języku Python" Zapraszamy na warsztaty, podczas których w praktyce przekażemy proces tworzenia bota do komunikatora Discord. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaprojektować i zaimplementować w języku Python prostego bota, zdobywając niezbędne umiejętności do samodzielnego rozwijania tego typu aplikacji. W trakcie warsztatów uczniowie będą mieli okazję poznać tajniki pracy z API (Interfejs Programowania Aplikacji) i zrozumieją jego rolę w funkcjonowaniu aplikacji. To doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki tworzenia botów i poszerzyć swoją wiedzę na temat API. Dołączcie do nas i odkryjcie świat programowania aplikacji Discord razem ze Studenckim Kołem Naukowym Informatyki! (Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych)
  • studentki oraz studenci z Koła Dydaktyków MaFiI, "Lego Mindstorm" Zadaniem uczestników będzie zbudowanie własnego robota, a następnie zaprogramowanie go. (Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych)
  •  mgr Sławomir Kotyra, "Bity i bajty, czyli czym dla komputera są liczby i jak wykonuje na nich działania"Podczas warsztatów przedstawiana zostanie idea sytemu binarnego i sposób realizacji podstawowych operacji arytmetycznych w systemie binarnym. (Zajęcia dla szkół ponadpodstawowych)

Rejestracja rusza 19 lutego br. o godzinie 9:00! Liczba miejsc ograniczona

 

 

    Aktualności

    Autor
    Marta Kostrzewa
    Data dodania
    5 lutego 2024