Badania naukowe
Oprócz badań podstawowych, prowadzonych w ramach struktury Instytutu, pracownicy podejmują bezpośrednią współpracę z instytucjami naukowymi, gospodarczymi i administracyjnymi w kraju i zagranicą.
Instytut doskonali poziom badań wspierając inicjatorów dużych, specjalistycznych, interdyscyplinarnych programów badawczych, osoby występujące i otrzymujące granty naukowe oraz granty uniwersyteckie.
Instytut organizuje konferencje i inne wydarzenia umożliwiające specjalistom różnych dziedzin aktywną wymianę myśli i poglądów naukowych. W wyniku działalności naukowo-badawczej powstają liczne prace, publikacje, monografie naukowe, podręczniki, opracowania słownikowe i encyklopedyczne, materiały konferencyjne, poradniki zawodowe, skrypty dydaktyczne o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Kierunki badań naukowych:
Zakres tematyczny badań
Szczegółowy zakres tematyczny obejmuje obszary:
Inteligentne systemy tutorskie
Systemy tutorskie
Prace badawcze skupiają się na różnych kontekstach dotyczących tworzenia i użytkowania Inteligentnych Systemów Tutorskich (ITS). Obszary zainteresowań można podzielić na trzy główne grupy: interakcyjne, środowiskowe, docelowe.
Jednym z osiągnięć pracowników Zakładu Informatyki Stosowanej jest opracowanie systemu LISE. System dostosowuje cele edukacyjne do preferencji i wiedzy poszczególnych użytkowników.
Adaptywny system edukacyjny jest oparty o trójwarstwową architekturę opartą o technologie J2EE, JSF oraz XML.
Chatbot
Chatboty są jedną z form realizacji inteligentnych systemów tutorskich. Zastosowany język reguł pozwala na zwiększenie funkcjonalności systemu poprzez zastosowanie strategii i technik rożnych autorów.
Modelowanie i symulacje komputerowe
Badania skupiają się wokół problemów związanych z programowaniem równoległym. W szczególności badane są procesy fizyczne związane z modelowaniem i symulacją źródeł jonów, w tym źródeł laserowych. Odrębną gałąź badań stanowią metody spekulatywnego zrównoleglania obliczeń i ich zastosowanie w symulacjach komputerowych.
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów
Głównym tematem badawczym Pracowni Biocybernetyki jest przetwarzanie sygnałów cyfrowych i automatyczne rozpoznawanie mowy. Prowadzone badania skupiają sie na wykrywaniu mówców i patologii mowy. W pracowni opracowywane i stosowane są komputerowe metody diagnozowania i terapii zaburzeń mowy.
Pracownia zajmuje się również cyfrowym przetwarzaniem dźwięku. Wykorzystywane sa do tego algorytmy logiki rozmytej oraz sztyczne sieci neuronowe.