Szczegółowe zasady dyplomowania od roku 2022/2023

Załącznik

do Uchwały Senatu Nr XXV-18.5/22

z dnia 29 czerwca 2022 r.

 

Szczegółowe zasady dyplomowania na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, obowiązujące studentów począwszy od roku akademickiego 2022/2023

§ 1. Założenia ogólne

Proces dyplomowania obejmuje całokształt działań dydaktycznych i organizacyjnych składających się na uzyskanie przez studenta dyplomu ukończenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu. Proces ten kończy się przedstawieniem przez studenta pracy dyplomowej i złożeniem egzaminu dyplomowego z oceną pozytywną. Praca dyplomowa oznacza pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską. W przypadku studiów licencjackich możliwe jest odstąpienie od przygotowania pracy dyplomowej i zastąpienie jej pracą seminaryjną, o ile zakłada to zatwierdzony przez Senat program studiów.

§ 2. Wybór przez studentów opiekuna pracy i tematu pracy dyplomowej na kierunkach studiów, których program przewiduje przygotowanie pracy dyplomowej

  1. Listę osób prowadzących prace dyplomowe dla studentów rozpoczynających proces dyplomowania w danym roku akademickim proponuje Dziekan Wydziału, a ustala Kolegium Dziekańskie.
  2. Student dokonuje wyboru opiekuna pracy dyplomowej najpóźniej w pierwszym tygodniu zajęć pierwszego semestru przeznaczonego na wykonanie pracy dyplomowej.
  3. Temat pracy dyplomowej zgłasza opiekun. Temat powinien być zgodny z kierunkiem i profilem studiów oraz z poziomem studiów.
  4. Tematy prac dyplomowych podlegają ocenie przez zespoły programowe właściwe dla poszczególnych kierunków studiów, a następnie są zatwierdzane przez Kolegium Dziekańskie.
  5. W przypadku merytorycznych lub formalnych zastrzeżeń dotyczących tematów prac ze strony zespołów programowych sugestie zmian przekazywane są bezpośrednio do opiekunów prac. Wersje skorygowane są ponownie oceniane przez odpowiednie zespoły programowe i zatwierdzane przez Kolegium Dziekańskie w najbliższym możliwym terminie.
  6. Student dokonuje wyboru tematu pracy dyplomowej z katalogu tematów prac zatwierdzonych przez Kolegium Dziekańskie najpóźniej w pierwszym tygodniu ostatniego semestru studiów. Opiekun niezwłocznie zgłasza wybrany temat wraz z nazwiskiem studenta do dziekanatu.
  7. W uzasadnionych przypadkach może zostać powołany opiekun pomocniczy pracy, który nie musi posiadać stopnia doktora. Decyzję w sprawie powołania opiekuna pomocniczego podejmuje Kolegium Dziekańskie. Nie może to jednak prowadzić do zwiększenia liczby godzin dydaktycznych związanych z opieką nad przygotowaniem pracy dyplomowej. Dziekan wskazuje osobę odpowiedzialną w całości za wykonanie wszystkich zadań opiekuna pracy dyplomowej.

§ 3. Zmiana opiekuna lub tematu pracy

  1. W uzasadnionych przypadkach możliwa jest zmiana tematu pracy dyplomowej na podstawie wniosku złożonego przez studenta i popartego przez opiekuna. Każdorazowa zmiana tematu pracy wymaga akceptacji Kolegium Dziekańskiego po zasięgnięciu opinii zespołu programowego właściwego dla danego kierunku studiów. Zmiany tematu pracy o charakterze redakcyjnym i technicznym nie wymagają akceptacji Kolegium Dziekańskiego i zatwierdzane są przez Prodziekana ds. studenckich.
  2. W uzasadnionych przypadkach możliwa jest zmiana opiekuna pracy. Zmianę akceptuje Kolegium Dziekańskie, na wniosek studenta lub dotychczasowego opiekuna, bądź Prodziekana ds. studenckich.
  3. Student powracający z urlopu, wznawiający studia na ostatnim roku lub semestrze studiów, który dokonał wyboru tematu pracy dyplomowej przed rozpoczęciem urlopu może przygotować pracę dyplomową zgodnie z zadeklarowanym wyborem. W przypadku braku możliwości kontynuacji przygotowania pracy dyplomowej dokonuje wyboru tematu pracy z katalogu tematów prac zatwierdzonych przez Kolegium Dziekańskie.

§ 4. Praca dyplomowa

  1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem pisemnym, w ramach którego student przedstawia ogólną wiedzę i umiejętności związane z danym kierunkiem studiów, poziomem i profilem kształcenia oraz umiejętności samodzielnego analizowania oraz wnioskowania. Praca dyplomowa jest przygotowywana indywidualnie pod kierunkiem nauczyciela akademickiego będącego opiekunem pracy.
  2. Pracę dyplomową może stanowić w szczególności opublikowany lub przyjęty do druku artykuł, praca projektowa, w tym projekt i wykonanie programu lub systemu komputerowego oraz praca konstrukcyjna lub technologiczna, o ile można w nich wyodrębnić części przygotowywane samodzielnie przez studenta i na tej podstawie określić nakład i wartość merytoryczną pracy studenta.
  3. Praca dyplomowa może być przygotowana przez więcej niż jednego studenta, o ile można w niej wyodrębnić części przygotowywane samodzielnie przez poszczególnych studentów i na tej podstawie określić nakład i wartość merytoryczną pracy każdego z nich.

§ 5. Wybór przez studentów seminarium na kierunkach studiów, których program nie przewiduje przygotowania pracy dyplomowej

  1. Listę osób uprawnionych do prowadzenia seminarium w danym roku akademickim spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień doktora proponuje Dziekan Wydziału.
  2. Student dokonuje zapisu na seminarium najpóźniej w pierwszym tygodniu zajęć ostatniego roku studiów.
  3. Student powracający z urlopu, wznawiający studia na ostatnim roku lub semestrze studiów, zapisuje się do już utworzonej grupy seminaryjnej.

§ 6. Egzamin dyplomowy

  1. Jeżeli program studiów przewiduje pisanie pracy dyplomowej, to za termin złożenia pracy dyplomowej rozumie się datę złożenia w dziekanacie pracy, wydrukowanej z systemu APD i zatwierdzonej przez opiekuna po kontroli antyplagiatowej.
  2. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez Dziekana. Komisja jest minimum trzyosobowa i wśród jej członków musi znajdować się co najmniej jeden pracownik ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora. W uzasadnionych przypadkach Dziekan może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego warunku. Jeżeli program studiów przewiduje przygotowanie pracy dyplomowej, w skład komisji egzaminacyjnej wchodzą: przewodniczący komisji, opiekun pracy dyplomowej, recenzent oraz inne osoby powołane przez Dziekana. W szczególnych przypadkach opiekuna lub recenzenta może na egzaminie dyplomowym zastąpić Dziekan lub osoba wskazana przez Dziekana (nie zwalnia to opiekuna lub recenzenta z obowiązku wystawienia recenzji pracy).
  3. W przypadku pracy magisterskiej co najmniej jedna z dwóch osób – opiekun, recenzent powinna być nauczycielem akademickim ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora. W uzasadnionych wypadkach Dziekan może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego warunku.
  4. Jeżeli program studiów nie przewiduje przygotowania pracy dyplomowej, w skład komisji wchodzą: przewodniczący komisji (nauczyciel akademicki ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora) i co najmniej dwie osoby wskazane spośród nauczycieli akademickich.
  5. Na zakończenie egzaminu dyplomowego w części niejawnej komisja ustala:

    1. ocenę końcową pracy dyplomowej, o ile program studiów przewiduje jej przygotowanie (ocena ustalana jest na podstawie ocen proponowanych w recenzjach).
    2. ocenę egzaminu dyplomowego (na podstawie ocen cząstkowych wystawionych za odpowiedzi dyplomanta na poszczególne pytania).