Zapraszamy na Mikołajki Folkowe!

Trudno uwierzyć, że „Mikołajki Folkowe” odbywają się w „Chatce Żaka” już po raz dwudziesty szósty. Od początku festiwal tworzy ekipa związana z Orkiestrą św. Mikołaja. Ideą festiwalu jest prezentacja szeroko pojętej kultury tradycyjnej i jej związków z kulturą współczesną.

Festiwal otworzył w czwartek (8.12.) wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii „Tradycja w obiektywie”, połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu.

Festiwalowy piątek, tradycyjnie, rozpocznie się o 9.30 konferencją naukową pt. „Kultura – tradycja – kontynuacja”, w której swój udział zapowiedziało 14 prelegentów z różnych ośrodków uniwersyteckich. Po południu, o 15.00, po raz 24. odbędzie się „Scena Otwarta” – konkurs dla wykonawców z małym stażem, inspirujących się muzyką tradycyjną. W tym roku organizatorzy przyjęli 11 grup, a ostatni zespół znalazł się w konkursie za sprawą głosowania internautów. Dzień zakończy koncert gruzińskiej formacji Urmuli, która ma w repertuarze nie tylko najbardziej znane polskiej publiczności pieśni a capella, ale też muzykę instrumentalną.

W sobotnim koncercie wystąpią:

  • Pushkin Klezmer Band – międzynarodowy skład z żywiołową muzyką żydowską wschodniej Ukrainy;
  • gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja;
  • irańska grupa „Dafnavazan Molana” – nazwa zespołu powstała od słowa daf, oznaczającego bęben, daf navazan – grający na bębnie oraz Molana – mistyk i poeta suficki, znany również jako Rumi. Dafnavazan Molana znaczy „grający na dafie poezję Molany Rumiego”. Żyjący w XIII w. Rumi, założyciel bractwa tańczących derwiszy, jest uważany za najwybitniejszego poetę sufickiego, mistyka i teologa islamskiego. Muzyka Dafnavazan Molana to w dużej mierze muzyka perkusyjna, której skomplikowane i intensywne brzmienia wywodzą się z tradycyjnych rytuałów sufickich, wprowadzających tańczących derwiszy w duchowy trans.

Na deser, w niedzielę, 11 grudnia wystąpi Besh O Drom – znana na całym świecie węgierska supergrupa, czerpiąca pełnymi garściami z tradycji wielu kultur. Perkusja i gitary wnoszą do muzyki rockowy, a nawet punkowy beat. Sekcja dęta i darbuka wprowadzają do repertuaru elementy bałkańskie. Natomiast cymbały i akordeon zostały zaczerpnięte z muzyki wschodniej Europy.

Na „Mikołajkach Folkowych” nie zabraknie oczywiście muzyki tradycyjnej. Na Scenie pod Schodami zagrają w sobotę: Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego i Kapela Dudziarska Manugi z Wielkopolski, a w niedzielę: Kapela Jacka Bursy z Guzowa i Kapela Kacpra Ciasia z Błaszkowa.

Festiwal obfituje w różnego rodzaju zajęcia warsztatowe. Warsztaty tradycyjnych tańców polskich będzie prowadził Piotr Zgorzelski, gruzińskich pieśni będą uczyć muzycy z zespołu Urmuli, będzie też można upiec kornickie korowaje z Anną Szpurą. Wśród zajęć dla dzieci znalazły się warsztaty budowy instrumentów perkusyjnych i wspólna zabawa z elementami teatru. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych także na niedzielne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych (słomkowych pająków, bibułkowych języków, szydełkowych gwiazdek, ozdób z ceramiki czy papierowych zawijasów, czyli quillingu), które poprowadzą przyjaciele Orkiestry św. Mikołaja.

Atrakcją tegorocznych „Mikołajków” będą wiejskie kalambury – drużynowa gra towarzyska w odgadywanie haseł, przygotowana przez Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca.

W holu ACK UMCS zawisną ponadto ogromne wycinanki – „Ażurowy świat” Darii Alioskhiny, a w kawiarni Le'Żak ilustracje Doroty Opolskiej do książki „Powroty w gołębskie opłotki”.

Spotkajmy się na Mikołajkach Folkowych!

Sprzedaż biletów i karnetów (w cenie 55 zł):

  • na www.ekobilet.pl od 21.11.2016 r.
  • w „Chatce Żaka” w godz. 15:00–18:00 w dniach 5–8.12.2016 r.

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    9 grudnia 2016