Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Festiwal otworzył w czwartek (8.12.) wernisaż pokonkursowej wystawy fotografii „Tradycja w obiektywie”, połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu.
Festiwalowy piątek, tradycyjnie, rozpocznie się o 9.30 konferencją naukową pt. „Kultura – tradycja – kontynuacja”, w której swój udział zapowiedziało 14 prelegentów z różnych ośrodków uniwersyteckich. Po południu, o 15.00, po raz 24. odbędzie się „Scena Otwarta” – konkurs dla wykonawców z małym stażem, inspirujących się muzyką tradycyjną. W tym roku organizatorzy przyjęli 11 grup, a ostatni zespół znalazł się w konkursie za sprawą głosowania internautów. Dzień zakończy koncert gruzińskiej formacji Urmuli, która ma w repertuarze nie tylko najbardziej znane polskiej publiczności pieśni a capella, ale też muzykę instrumentalną.
W sobotnim koncercie wystąpią:
Na deser, w niedzielę, 11 grudnia wystąpi Besh O Drom – znana na całym świecie węgierska supergrupa, czerpiąca pełnymi garściami z tradycji wielu kultur. Perkusja i gitary wnoszą do muzyki rockowy, a nawet punkowy beat. Sekcja dęta i darbuka wprowadzają do repertuaru elementy bałkańskie. Natomiast cymbały i akordeon zostały zaczerpnięte z muzyki wschodniej Europy.
Na „Mikołajkach Folkowych” nie zabraknie oczywiście muzyki tradycyjnej. Na Scenie pod Schodami zagrają w sobotę: Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego i Kapela Dudziarska Manugi z Wielkopolski, a w niedzielę: Kapela Jacka Bursy z Guzowa i Kapela Kacpra Ciasia z Błaszkowa.
Festiwal obfituje w różnego rodzaju zajęcia warsztatowe. Warsztaty tradycyjnych tańców polskich będzie prowadził Piotr Zgorzelski, gruzińskich pieśni będą uczyć muzycy z zespołu Urmuli, będzie też można upiec kornickie korowaje z Anną Szpurą. Wśród zajęć dla dzieci znalazły się warsztaty budowy instrumentów perkusyjnych i wspólna zabawa z elementami teatru. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych także na niedzielne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych (słomkowych pająków, bibułkowych języków, szydełkowych gwiazdek, ozdób z ceramiki czy papierowych zawijasów, czyli quillingu), które poprowadzą przyjaciele Orkiestry św. Mikołaja.
Atrakcją tegorocznych „Mikołajków” będą wiejskie kalambury – drużynowa gra towarzyska w odgadywanie haseł, przygotowana przez Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca.
W holu ACK UMCS zawisną ponadto ogromne wycinanki – „Ażurowy świat” Darii Alioskhiny, a w kawiarni Le'Żak ilustracje Doroty Opolskiej do książki „Powroty w gołębskie opłotki”.
Spotkajmy się na Mikołajkach Folkowych!