Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy studentki Konstancji Żynel pt. Odczepiny, który odbył się 12 grudnia w Galerii KONT przy ul. Zana 11.
„Odczepiny” to głos w rozmowie o współczesnym spojrzeniu na małżeństwo i jego społeczne konsekwencje. Konstancja Żynel, autorka prac, pod okiem kuratorki Małgorzaty Gorzelewskiej-Namioty, podejmuje krytyczną refleksję nad instytucją małżeństwa, która zamiast być celebracją miłości i wolnego wyboru, nadal nierzadko jest obiektem społecznego przymusu, lęku i głęboko zakorzenionych oczekiwań.
Już od najmłodszych lat dzieci stykają się z narracją, która przedstawia małżeństwo jako nieuchronny cel życiowy, wręcz obowiązek. Zabawy w „ślub”, bajki z księżniczkami marzącymi o księciu czy komentarze dorosłych w stylu: „kiedyś znajdziesz sobie męża/żonę” – to wszystko buduje schematy, które u podstaw kształtują myślenie o relacjach i samorealizacji.
Autorka bada, w jaki sposób rodzice, często nieświadomie, projektują na swoje dzieci własne pragnienia, lęki i oczekiwania, tworząc przestrzeń, w której dziecko uczy się podporządkowywać cudzym schematom. W takich warunkach trudno mówić o wolności wyboru, presja społeczna i rodzinne oczekiwania wtłaczają młodych ludzi w sytuacje, które dla wielu stają się źródłem frustracji, a nie spełnienia.
„Odczepiny” to manifest autorki o redefinicję związków, wolności i wyborów życiowych. To krytyka niezdrowych schematów wpajanych kolejnym pokoleniom, a jednocześnie próba odzyskania głosu w sprawach, które dotyczą każdego z nas. Wystawa zaprasza do refleksji nad miłością – tą prawdziwą, nieskrępowaną i wolną od przymusu.
Tekst: Konstancja Żynel