Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Redaktor Ryszard Czajkowski.Źródło: http://bi.gazeta.pl/im/6/4810/z4810126Q.jpg.
25 kwietnia 2014 roku, w roku obchodów 70. rocznicy powstania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, już po raz siódmy na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi połączone z obchodami Dnia Geografa. Honorowy patronat Dnia Ziemi objął rektor UMCS prof. dr hab. Stanisław Michałowski. Oficjalne otwarcie obchodów rozpoczęło się od spotkania z władzami WNoZiGP o godz. 11, następnie wystąpili goście specjalni: prof. Jean Poesen z Belgii, red. Ryszard Czajkowski - znany podróżnik, redaktor programów podróżniczych, który przedstawił historię swojego podróżowania.
Następnie odbyła się projekcja filmu „Ekspedycja Wisła”, opowiadającego historię podróży kajakiem Marka Kamińskiego.
Można było wysłuchać ciekawych wykładów dotyczących tematyki z zakresu np. ochrony przyrody, geografii, turystyki oraz wziąć udział w warsztatach z geologii (żywioły ziemi, piękno minerałów), hydrologii, meteorologii i klimatologii („Jak się mierzy pogodę”, „Co widać na niebie?”), astronomii. Odbyły się także warsztaty laboratoryjne, artystyczne, komputerowe, terenowe, w których udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Studenckie Koło Naukowe Turystyki i Rekreacji „Globtrotter” przeprowadziło warsztaty animacji ruchowej (gry, malowanie twarzy, zabawy taneczne z piłką, gry sprawnościowe) oraz ciekawe gry terenowe: „Znajdź się w terenie – gra terenowa z GPS”, poprowadzone przez dr. Leszka Gawrysiaka, „Szlaki turystyczne” oraz liczne quizy: „Urządź swoją dzielnicę”, „Wiedza o mapie”, poprowadzone przez Studenckie Koło Naukowe Planistów. Kolejną atrakcją były filmy: „Jak powstają wielkie miasta?”, „Czysta nauka – rzymskie technologie”. Do obejrzenia były następujące wystawy: „Środowisko przyrodnicze Arktyki”, „Geoarcheologia”, „Teledetekcja”. Celem obchodów „Dnia Ziemi” na UMCS-ie było rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród uczestników, którzy biorąc udział w tym wydarzeniu, wzbogacili się o nową wiedzę nt. otaczającej nas przyrody.
Tekst opracowała Agnieszka Kamińska
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Humanistycznego UMCS