Sąd Koleżeński w roku 2019/2020:
Adam Warchoł Konrad Majchrzyk Renata Lesiakowska Magdalena Wołoszyn Agata Waszkiewicz
Sąd Koleżeński Koła w roku 2018/2019:
mgr Adam Warchoł mgr Magdalena Wołoszyn mgr Karolina Małocha mgr Justyna Mandziuk
Sąd Koleżeński Koła w roku akademickim 2017/2018:
mgr Małgorzata Mac mgr Magdalena Wołoszyn mgr Karolina Małocha mgr Justyna Mandziuk
Sąd Koleżeński Koła w roku akademickim 2016/2017:
mgr Sylwia Szyc mgr Piotr Kaniewski mgr Katarzyna Staniuk mgr Kamil Michaluk mgr Ariel Orzełek
Sąd Koleżeński Koła w roku akademickim 2013/2014:
mgr Barbara Hołub mgr Paulina Mucha mgr Olga Kielak mgr Karolina Brożek mgr Magdalena Kawęcka
REGULAMIN SĄDU KOLEŻEŃSKIEGO KOŁA NAUKOWEGO DOKTORANTÓW WYDZIAŁU HUMANISTYCZNEGO UMCS w LUBLINIE
ROZDZIAŁ I Postanowienia ogólne
Art. 1 Postępowanie dyscyplinarne w sprawach właściwych dla Sądu Koleżeńskiego toczy się według przepisów niniejszego Regulaminu.
Art. 2 Sąd Koleżeński, zwany dalej Sądem, jest niezawisły, niezależny i autonomiczny w swoim działaniu.
Art. 3 Sędziowie Sądu działają na podstawie i w granicach prawa.
ROZDZIAŁ II Kadencja i Skład Sądu
Art. 4 Sąd jest powoływany na dwuletnią kadencję bez możliwości reelekcji zgodnie z Art. 28 pkt. 1 Statutu Koła Naukowego Doktorantów wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie (zwany dalej Statutem).
Art. 5 1. W skład Sądu wchodzi pięciu członków Koła wybieranych na Walnym Zebraniu Koła zwykłą większością głosów zgodnie z Art. 28 pkt. 2 Statutu. 2. W przypadku wakatu w składzie Sądu stosuje się Art. 5 pkt. 1.
Art. 6 1. W skład Sądu nie mogą wchodzić członkowie Zarządu Koła oraz Komisji Rewizyjnej zgodnie z Art. 29 pkt. 3 Statutu. 2. W skład Sądu wchodzą członkowie o nieskazitelnym charakterze i nieposzlakowanej opinii zgodnie z Art. 29 pkt. 4 Statutu.
Art. 7 1. Najważniejszą osobą w składzie Sądu jest Przewodniczący, wybierany w głosowaniu tajnym przez członków Sądu. 2. Przewodniczący nie ma jednak decydującego głosu w danej sprawie. 3. Gdy Przewodniczący w danej chwili nie może pełnić swojej funkcji, wszystkie jego kompetencje przejmuje Wiceprzewodniczący.
Art. 8 Członkowie Sądu Koleżeńskiego zobowiązani są do zachowania tajemnicy informacji w związku z działalnością w Sądzie pod groźbą wykluczenia oraz poniesienia odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.
Art. 9 Art. 24 pkt. 4 Statutu stosuje się odpowiednio.
ROZDZIAŁ III Rozpatrywanie spraw
Art. 10 Rozprawa przed Sądem jest tajna.
Art. 11 Posiedzenie Sądu zwołuje Przewodniczący.
Art. 12 1. Każdorazowo w składzie orzekającym Sądu udział bierze Przewodniczący. 2. Przy rozpatrywaniu danej sprawy musi uczestniczyć co najmniej trzech członków Sądu. 3. Liczba członków Sądu zajmujących się daną sprawą musi być nieparzysta (trzech lub pięciu). 4. W przypadku, gdy do składu Sądu do danej sprawy zgłosiło się czterech członków, to w wyniku tajnego losowania jeden członek zostaje odsunięty od danej sprawy (z wyjątkiem Przewodniczącego). a. Jeżeli jeden z trzech członków nie będzie mógł brać udziału przy rozpatrywaniu danej sprawy (np. z przyczyn losowych), to na jego miejsce powołuje się tego czwartego, o którym mowa w Art. 12 pkt. 4. b. Nowy członek zaznajamia się z daną sprawą jak najszybciej, by nie spowalniać prac Sądu. c. Jeżeli nad daną sprawą początkowo pracuje pięciu członków, a w trakcie jej trwania z przyczyn losowych jeden członek musi przerwać pracę, to stosuje się Art. 12 pkt. 4 d. Odsunięty członek z Art. 12 pkt. 4c jest zobowiązany do zachowania tajemnicy o dotychczasowym przebiegu danej sprawy zgodnie z Art. 17. e. Sąd może się radzić członka, który został odsunięty od danej sprawy - jednakże nie ma on mocy decyzyjnej określonej w Art. 12 pkt. 7. 5. W przypadku, gdy członek Sądu jest bezpośrednio zaangażowany w toczoną sprawę, zostaje on wyłączony ze składu Sądu w danej sprawie. 6. W przypadku niedostatecznej liczby członków (mniejszej niż trzy) powołuje się członka lub członków na zasadach ogólnych i tylko dla zbadania danej sprawy. a. Informację o takiej sytuacji rozsyła się do wszystkich członków Koła np. drogą elektroniczną. b. Członka lub członków, o których mowa w Art. 12 pkt. 6, wybiera się losowo spośród zgłoszonych kandydatur. c. Jeżeli jednak żadna kandydatura nie wpłynie, to Przewodniczący wnioskuje na piśmie do Prezesa Koła, aby ten złożył pisemny wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Koła. d. Skład Sądu powinien być uzupełniony w terminie do dwóch tygodni od zaistnienia takiej sytuacji. e. Bezpośrednio po zakończeniu danej sprawy członkowie wybrani zgodnie z Art. 12 pkt. 6 automatycznie zostają pozbawieni członkostwa w Sądzie. 7. Werdykt w danej sprawie zostaje ustalony w wyniku tajnego głosowania wszystkich członków Sądu i zawsze musi pozostać w stosunku: a. Przy pięciu członkach Sądu 5:0, 4:1, 3:2; b. Przy trzech członkach Sądu 3:0, 2:1. 8. Rozpatrzenie danej sprawy przez Sąd nie powinno przekroczyć jednego miesiąca.
Art. 13 Z każdego posiedzenia Sądu sporządzany jest protokół, który musi zawierać: a. Datę i miejsce posiedzenia, b. Skład orzekający, c. Treść sprawy, d. Końcowe konkluzje.
Art. 14 Ostateczne orzeczenie Sądu musi zawierać zwłaszcza: a. Skład Sądu, b. Stronę lub strony postępowania, c. Stwierdzenie o winie lub niewinności, d. Przy stwierdzeniu winy strony - karę.
ROZDZIAŁ IV Kompetencje Sądu
Art. 15 Sąd ma kompetencje do: 1. Zawieszania w prawach członkowskich na okres do trzech miesięcy osób, które: a. Nie uregulowały w stosownych terminie zaległych składek członkowskich; 2. Naruszyły postanowienia Statutu; 3. Składania wniosku do Zarządu Koła o wykluczenie z członkostwa w Kole osób, które: a. Długotrwale nie wywiązywały się z obowiązków określonych w Statucie; b. Naruszyły w znacznym stopniu postanowienia Statutu; c. Działały na szkodę Koła lub Uniwersytetu. 4. Udzielania upomnień członkom Koła.
Art. 16 1. W sprawach spornych przed Sąd wzywane są obie zainteresowane strony. 2. W sprawach spornych Sąd dąży do polubownego rozwiązania danej sprawy. 3. Jeżeli jednak dana sprawa nie dotyczy zawieszenia w prawach członka oraz upomnienia lub w inny sposób wykracza poza kompetencje Sądu, to Sąd może skierować sprawę na forum Walnego Zebrania Koła.
ROZDZIAŁ V Postępowanie odwoławcze
Art. 17 1. Odwołania od decyzji Sądu dotyczących zawieszenia w prawach członka Koła oraz upomnień rozpatruje Komisja Rewizyjna. 2. Jeżeli po upływie siedmiu dni nie zostanie wniesione odwołanie od decyzji Sądu, to ta decyzja Sądu staje się prawomocna.
ROZDZIAŁ VI Przepisy końcowe
Art. 18 Wszelkie zmiany w niniejszym Regulaminie są wyłączną kompetencją Zarządu Koła.
Art. 19 Regulamin Sądu wchodzi w życie po zatwierdzeniu go przez Zarząd Koła.
|