KALENDARIUM - ROK 2009
LUTY
Rozpoczyna funkcjonowanie strona WWW oraz blog naszego Koła (http://doktoranciwhumcs.prv.pl i http://doktoranciwhumcs.blogspot.com) założone i administrowane przez mgr Magdalenę Cichy. Koło posiada też już swoją skrzynkę mailową.
MARZEC
Zarząd Koła (a jednocześnie pierwszy Komitet Redakcyjny) rozpoczął prace nad utworzeniem periodyku doktorantów. Zredagowaliśmy wstępny Regulamin Redakcji (kadencja, członkowie, zakres obowiązków) i Regulamin Czasopisma (zasady umieszczania artykułów i dane techniczne ich dotyczące).
KWIECIEŃ
Sekcja historyczna zorganizowała pierwszy wykład z cyklu Spotkań Naukowych KND WH UMCS. Gościem był ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który przybliżył nam problem ludobójstwa ludności na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. W spotkaniu i w dyskusji z prelegentem wzięło udział około 60 osób.
MAJ
Nasze Koło liczyło już 43 członków, głównie z I roku studiów doktoranckich. Mieliśmy w składzie 23 historyków, 12 polonistów i 8 neofilologów.
Dzięki głosom mail-owym i oddanych w ankiecie na blogu Koła, wybraliśmy tytuł naszego czasopisma - "HISTORY AND LANGUAGE". Rozpoczęło się zbieranie artykułów do pierwszego numeru pisma.
CZERWIEC - SIERPIEŃ
Członkowie Koła porozjeżdżali się na zasłużone wakacje.
W związku z dużą ilością wyskakujących i denerwujących reklam na stronie Koła, Zarząd postanowił utworzyć nową, tym razem na serwerze Uczelni.
WRZESIEŃ
Dwuosobowa delegacja Sekcji Historycznej naszego Koła (w składzie mgr Magdalena Cichy oraz mgr Jacek Drozd) wzięła udział w XVIII Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich „Powrót do źródeł”. Zjazd, zorganizowany w Olsztynie w dniach 16-19 wrzesień 2009 r., był okazją do wysłuchania referatów najwybitniejszych historyków z całego kraju, m. in. prof. Marcina Kuli, prof. Andrzeja Paczkowskiego, dr. hab. Antoniego Dudka, dr. hab. Janusza Kurtyki, dr. hab. Ewy Domańskiej.
PAŹDZIERNIK
Przedstawiciele naszego Koła (mgr Dominik Szulc, mgr Jacek Drozd, mgr Grzegorz Potoczny, mgr Magdalena Cichy oraz mgr Marcin Kowalski) wzięli udział w międzynarodowej konferencji pt. „Przestrzenie szlacheckiego samorządu. Miejsca obrad sejmików i zjazdów szlacheckich w Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku" zorganizowanej 29 i 30 października w Urzędowie i Lublinie. Pierwszego dnia swój referat nt. "Miejsc obrad sejmiku lubelskiego w XVI-XVIII w." wygłosił członek naszego Koła, mgr Sebastian Denys.
LISTOPAD
26 listopada miały miejsce dwa ważne wydarzenia zorganizowane przez nasze Koło.
Pierwszym z nich było spotkanie Dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Henryka Gmiterka oraz Kierowników Studiów Doktoranckich z uczestnikami studiów III stopnia. W prawie dwugodzinnym spotkaniu wzięło udział wielu doktorantów, głównie z pierwszych lat studiów, którzy mieli szansę zapoznać się z zasadami kształcenia, oceniania oraz organizacją studiów doktoranckich na naszej Uczelni.
Drugim wydarzeniem tego dnia było "II Spotkanie Naukowe" zorganizowane przez Sekcję Historyczną Koła. Gościem spotkania był prof. Eriks Jekabsons z Katedry Historii Europy Centralnej i Wschodniej na Wydziale Historii Uniwersytetu Łotwy w Rydze, który opowiadał nam o historii stosunków polsko-łotewskich.
GRUDZIEŃ
Uruchomiliśmy aktualną stronę www naszego Koła - www.doktoranciwh.umcs.lublin.pl.
Udało nam się też otrzymać własne pomieszczenie - siedzibą Koła została sala 12 (mieszcząca się koło Sali Obrad Rady Wydziału), którą dzielimy z Wydziałowym Samorządem Doktorantów.