Bez fałszywej skromności możemy stwierdzić, że Sekcja Historyczna jest jak dotąd najprężniej działającą sekcją naszego Koła:
Sekcja Historyczna KND WH UMCS oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie autorskie z
Mateuszem Staroniem
autorem książki
Likwidacja Polskiego Korpusu Posiłkowego w 1918 r.
Losy legionistów po traktacie brzeskim
Spotkanie odbędzie się 5 listopada 2013 r. (wtorek)
o godz. 16:30 w sali 09 (Stary Humanik).
Po spotkaniu zapraszamy na zebranie Sekcji.
Najbliższe spotkanie sekcji odbędzie się 9 października 2013 r. (środa) o godz. 19:30 w pubie Czytelnia (ul. Godebskiego 13).
Sekcja Historyczna serdecznie zaprasza na prelekcję dr hab. Małgorzaty Nossowskiej pt. „Rosa Bailly i Stowarzyszenie Les Amis de la Pologne”.
Spotkanie odbędzie się w środę 22 maja 2013 r. o godz. 18:30 w sali 318 NH.
Po prelekcji zapraszamy na spotkanie Sekcji Historycznej.
TERMIN NAJBLIŻSZEGO ZEBRANIA
Najbliższe zebranie Sekcji odbędzie się 1 marca 2013 r. (piątek) o godz. 14:00 w siedzibie Koła.
Głównym celem spotkania będzie wybór nowego przewodniczącego sekcji oraz wytyczenie celów działalności na najbliższe miesiące.
Sekcja Historyczna Koła zaprasza 12 grudnia 2012 roku na panel dyskusyjny, na którym zostaną poruszone kwestie źródeł i badań archiwalnych dotyczących epoki staropolskiej. Doktoranci z Zakładu Historii XVI-XVIII wieku zaprezentują referaty będące pokłosiem kwerend zrealizowanych w roku 2012 w ramach Grantu Wydziału Humanistycznego UMCS. Początek spotkania o godzinie 15.00 (sala 12 NH).
Ponadto w roku akademickim 2012/2013 zorganizowano:
12 grudnia 2012 r. panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały kwestie źródeł i badań archiwalnych dotyczących epoki staropolskiej. Doktoranci z Zakładu Historii XVI-XVIII wieku wygłosili następujące referaty:
Referaty te były pokłosiem kwerend zrealizowanych w roku 2012 w ramach grantu Wydziału Humanistycznego UMCS.
Sekcja Historyczna Koła zaprasza na wykład dra Piotra Guzowskiego (Białystok) pt. „Czarna Śmierć w Królestwie Polskim w XIV w.”.
Prelekcja odbędzie się 23 kwietnia 2012 roku w Sali Obrad Rady Wydziału (s. 9 Nowy Humanik UMCS) o godz. 13:00.
Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kołacz-Chmiel.
Serdecznie zapraszamy!
W związku z podjętą przez Sekcję Historyczną Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie współpracą z Polskim Towarzystwem Historycznym zachęcamy wszystkich doktorantów-historyków naszego Wydziału do opracowania (przygotowania) i nadsyłania krótkich (1-2 strony tekstu) omówień i recenzji najnowszych książek i opracowań poświęconych historii Polski, zarówno autorów rodzimych, jak i zagranicznych. Zakres chronologiczny i tematyczny przygotowanych prac dotyczy całości dziejów Polski.
Nadesłane teksty będą następnie tłumaczone na języki obce i zamieszczane na oficjalnej stronie Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Oferta skierowana jest także do doktorantów-historyków z uczelni w całym kraju i stanowi część projektu Polskiego Towarzystwa Historycznego, które powierzyło koordynację tegoż zadania SH KND WH UMCS w Lublinie.
Dodatkowe informacje (wyjaśnienia) uzyskać można pod numerem telefonu 695 946 888.
W roku akademickim 2011/2012
1. Zorganizowaliśmy wykład dra Piotra Guzowskiego pt. „Czarna Śmierć w Królestwie Polskim w XIV w.”. Prelekcja odbyła się 23 kwietnia 2012 roku w Sali Obrad Rady Wydziału (s. 9 Nowy Humanik UMCS). Spotkanie poprowadziła dr Małgorzata Kołacz-Chmiel.
2. We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu zorganizowaliśmy panel naukowy pt. „Ruś Czerwona w XVI–XVIII wieku”. W dwóch sesjach wystąpili członkowie Sekcji oraz dr Andrzej Gliwa, który wraz z mgr. Jackiem Drozdem moderował całe spotkanie.
Część I: Sprawy polityczno-militarne:
Część II: sprawy gospodarczo-społeczne:
Spotkanie odbyło się w piątek 13 kwietnia 2012 roku w godz. 16.00-18.30 w czytelni biblioteki TPN w Przemyślu (ul. Kościuszki 7).
3. Zorganizowaliśmy sesję naukową poświęconą XVII-wiecznej Kozaczyźnie - 12 grudnia 2011 r. wyniki swoich badań zaprezentowali:
W roku akademickim 2010/2011
1. Zorganizowaliśmy cykl wykładów pt. „Majowe Spotkania z Historią Nowożytną”, których gośćmi byli:
2. Przygotowaliśmy trzy kolejne spotkania naukowe:
3. Nawiązaliśmy współpracę z Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie, czego pierwszym owocem był cykl wykładów realizowanych na naszej Uczelni przez pracowników Instytutu:
4. Członkowie Sekcji (mgr Magdalena Cichy, mgr Marcin Kowalski, mgr Jacek Drozd) przygotowali i zaprezentowali na zorganizowanej przez Koło konferencji "(Od)nowa - znowu na nowo" (19-20 maja 2011 r.) wystąpienie pt. "Lublin na przecięciu szlaków". Prezentacja miała na celu przybliżenie gościom spotkania historii miasta, z naciskiem na jego wielokulturowość i znaczenie w dziejach Europy i Polski.
W roku akademickim 2009/2010:
1. Sekcja zorganizowała cykl spotkań pod nazwą "Quo modo? Metody badawcze w pracy historyka".
2. Odbyło się II Spotkanie Naukowe Sekcji.
3. Delegaci naszej Sekcji - mgr Magdalena Cichy oraz mgr Jacek Drozd - uczestniczyli w XVIII Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich - „Powrót do źródeł” (Olsztyn, 16-19 wrzesień 2009 r.). Przez prawie tydzień uczestniczyli oni w licznych sympozjach, słuchali wystąpień najwybitniejszych historyków z całego kraju, m. in. prof. Marcina Kuli, prof. Andrzeja Paczkowskiego, dr. hab. Antoniego Dudka, dr. hab. Janusza Kurtyki, dr. hab. Ewy Domańskiej.
W roku 2008/2009:
Sekcja przygotowała pierwsze Spotkanie Naukowe.