Pracownia litografii Uniwersytetu Sztuki z Berlina w Izbie Drukarstwa w Lublinie

Otwarcie wystawy 20 listopada 2015 (piątek) godzina 17.00 Dom Słów (Izba Drukarstwa) ul. Żmigród 1, Lublin. Wystawa czynna do 5 stycznia 2016.

Pracownia Litografii Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie

Królewska Akademia Sztuk Plastycznych powstała w Berlinie w 1875 roku, korzystając początkowo z pomieszczeń przy alei Unter den Linden. W latach 1902/03 nastąpiła przeprowadzka do nowo zbudowanej siedziby przy Hardenbergstraße 33, w której Akademia pozostaje do dziś. W tymże gmachu w latach 1904/05 utworzono także Pracownię Litografii.

W tym samym mniej więcej czasie w „Zakładzie Edukacyjnym Pruskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego“ w Berlinie powstała specjalistyczna klasa grafiki i książki artystycznej z nauczaniem dziennym, nad którą opiekę sprawował docent Emil Orlik. Począwszy od semestru zimowego w roku 1910/11 zaczęła tam działać pracownia litograficzna, w której zajęcia raz w tygodniu prowadził drukarz o nazwisku Birholz. W semestrze zimowym 1911/12 nauka została poszerzona o dodatkowy dzień, aby uczniom klas graficznych umożliwić zapoznanie się również z technikami pracy. Z kolei działająca już „Pracownia rozwoju sztuki graficznej” w semestrze zimowym 1912/13 poszerzyła nauczanie o ćwiczenia praktyczne w procesie druku, organizując zajęcia już przez 4 dni w tygodniu. Ponadto wprowadzono nauczanie techniki miedziorytu i dwudniowe zajęcia z zakresu druku tapet.

W roku 1924 doszło do połączenia obu placówek edukacyjnych w „Zjednoczone Szkoły Państwowe Sztuki Wyzwolonej i Stosowanej” z siedzibą przy Hardenbergstraße. W 1938 r. po raz kolejny dokonano zmiany nazwy uczelni na „Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych”.

Poszerzenie profilu uczelni o muzykę, aktorstwo i architekturę zaowocowało jej przekształceniem w 1975 roku w Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Berlinie.

Kolejna, a zarazem ostatnia zmiana nazwy uczelni na Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie miała miejsce w 2001 r.

Zadaniem wykładowcy pracowni litograficznej jest przybliżenie studentom kierunków plastycznych oraz przyszłym nauczycielom przedmiotów artystycznych różnych technik litograficznych, a to w ramach kursów tematycznych i realizacji projektów. W pracowni litografii berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych pracuję od 2000 r. Początkowo prowadziłem zajęcia gościnnie, ale już od 2001 r. czynię to na stałe, pracując ze studentami przez 2 dni w tygodniu. W semestrze letnim w 2003 r. nasza pracownia pozyskała jeszcze jednego wykładowcę. Jest to Helmut Müller, który przejął prowadzenie kursów wprowadzających dla studentów.

Od 1992 roku prowadzę także własną pracownię litograficzną „Atelier für Lithografie Steffen Tschesno“ w Berlinie-Pankow i zajmuję się drukiem artystycznym na zlecenie indywidualnych twórców.

 

Berlin, dnia 18.10.2015 r.

Steffen Tschesno

 

 

 

Polska Republika Litografii
facebook: LublinLithography
www.domslow.teatrnn.pl

    Aktualności

    Data dodania
    12 listopada 2015