Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Polak Roku z Lublina. Odkrycia dokonał nachylając się nad studnią
Zanim w 1965 wybrano go „Polakiem Roku”, przez lata towarzyszył mu przewlekły stres, liczne upokorzenia i wstyd. Ale któregoś letniego dnia Bogdan Adamczyk nachylił się nad głęboką studnią w ogrodzie swoich rodziców.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem Jerzego Kowalczyka, który ukazał się w "Dzienniku Wschodnim". Tekst poświęcony został prof. dr. hab. Bogdanowi Adamczykowi: wybitnemu fizykowi, nauczycielowi wielu pokoleń studentów, autorowi licznych prac naukowych, wydanych w kraju i za granicą, promotorowi wielu przewodów doktorskich i opiekunowi naukowy młodych pracowników.
Gdy w 2018 r. organizowano w Lublinie wystawę „100 lat lubelskiej przedsiębiorczości” organizatorzy zwrócili przy okazji uwagę na złoty okres wynalazków w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Stolica naszego regionu stała się wówczas kolebką światłowodów, o czym większość czytelników wie. Ale w tamtym czasie opatentowano też kilka innowacyjnych na światową skalę rozwiązań przydatnych w terapii jąkania się, m.in. pogłosowy i echo-rewerberacyjny korektor mowy. Za tym sukcesem stał zapomniany dziś nieco prof. dr hab. Bogdan Adamczyk. Wielka postać lubelskiej nauki.
„Na podwórzu bawiła się grupa dzieci. Wśród nich byłem i ja. Miałem cztery lata. Jeden z najstarszych chłopców, może sześciolatek, zapytał mnie:
– Ty, mały, dlaczego tak się jąkasz?
– Niech on otworzy usta, to zobaczymy – poradził inny.
Otworzyłem szeroko. Wszyscy kolejno zaglądali. Stwierdzili zgodnie, że tam głęboko u góry wyrasta mi taki mały języczek i dlatego tak mówię. Nie zdawałem sobie mowy, że jest to początek koszmaru, który będzie się nasilać i który zmieni się w największy sukces mojego życia” – pisał Bogdan Adamczyk w artykule „Terapia jąkania metodą „Echo” w 1993 r.
Prof. dr hab. Bogdan Adamczyk od początku swojej pracy w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej był niezwykle aktywny, sprawując przez szereg lat odpowiedzialne funkcje: w latach 1970-1978 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Fizyki, a w latach 1978-1987 Dyrektora Instytutu Fizyki. Stworzył Zakład Fizyki Stosowanej i przez wiele lat pełnił funkcję Kierownika tego Zakładu. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Próżniowego, Wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, Wiceprzewodniczącym oraz Przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Cały artykuł znajduje się tutaj