Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
14 kwietnia 2024 r. o godzinie 18:00 w Małej Sali Widowiskowej w Akademickim Centrum Kultury i Mediów (ACKiM) UMCS Chatka Żaka odbędzie się spektakl „Pieśni Lasu - baśń dla dorosłych” szwedzkiego Teatru Albatross.
„Pieśni Lasu” opowiadają o przyrodzie, o relacji człowieka i natury. Głosami snującymi opowieść są zwierzęta: sowa, bóbr, śledź. Magiczna scenografia, muzyka katarynki, maski, lalki i poezja Thomasa Tidholma. Chodź z nami! Idziemy na łono przyrody. Do samej głębi natury.
Po latach pracy badawczej, której punktem wyjścia była natura, i po stworzeniu kilku spektakli na temat nadmiernych połowów w morzach i oceanach, postanowiliśmy skupić naszą uwagę na globalnej katastrofie ekologicznej.
Tekst: Robert Jakobsson, Marie Hässler i wiersze Thomasa Tidholma
Scenografia: Åsa Lieberath, Nixie Orvoën i Rebecca Lång
Aktorzy: Robert Jakobsson, Fabian Zeidlitz, Sally Celander
Spektakl w języku szwedzkim z tłumaczeniem na polski.
Czas trwania: 1 godz. 5 min.
Dla widzów w każdym wieku.
Prezentacja spektaklu jest częścią artystycznego tournée Teatru Albatross w Polsce.
Teatr Albatross powstał w 1984 roku. Do roku 2000 często występował w Polsce. Współpracował między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Kana, Teatrem Provisorium, Teatrem Biuro Podróży, Akademią Ruchu, Teatrem NN i Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Był pierwszą wolną grupą teatralną, z którą podjęła współpracę agencja artystyczna epoki komunizmu Pagart. Polską publiczność interesowały wtedy przedstawienia o tematyce żydowskiej.
W kwietniu 2024 roku znów pojawią się w Polsce, zagrają 16 przedstawień w różnych miejscach w całym kraju. Będzie to z pewnością niezwykle interesujące doświadczenie.
Teatr Albatross grał dużo na całym świecie. Występowali w ponad 20 krajach, dużo w Kongo i Kamerunie, gdzie zajęli się tematyką kolonializmu i nadmiernego odłowu ryb.
Dysponują dużym centrum, Tokalynga Teaterakademi, położonym w środku lasu na południe od Göteborga, gdzie często odwiedzają ich Polacy. Budynek jest pełen sztuki, w tym dzieł Władysława Hasiora!