Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W imieniu Orkiestry św. Mikołaja zapraszamy na koncert "Miastowa Sobótka", który odbędzie się 23 czerwca o godz. 19:00 na Moście Kultury.
Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne związane z kultem solarnym. W kościele 24. czerwca obchodzony jest dzień narodzin Jana Chrzciciela, a spotykano się zazwyczaj przy ognisku nad wodą czy na górze w wigilię tego święta – Noc sobótkową - święto młodości, miłości i magii, szczególnej mocy ziół ale także i czarownic, puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci. Miasto szybko podchwyciło magiczną symbolikę Sobótki i w okolicach św. Jana zaczęto organizować koncerty, festiwale i festyny nawiązujące do malowniczych zabaw sobótkowych, które łączą się z początkiem lata i upragnionych wakacji. Noc Świętojańska ma też szczególne znaczenie dla Orkiestry św. Mikołaja, która jest zafascynowana tym letnim świętem. Muzycy, jeśli tylko nie występują, starają się spędzić Sobótkę nad wodą przy ognisku. W tym roku, już po raz kolejny, nadarza się okazja połączenia tych dwóch wydarzeń – „Miastowa Sobótka” nad Bystrzycą. Oprócz Mikołajów tego dnia na Moście Kultury wystąpi The Supertonic Orchestra - międzynarodowy folkowy skład z Dublina prowadzony przez Przemka Łozowskiego, którego repertuar opiera na polskiej muzyce tradycyjnej folklorze oraz społeczności etnicznych zamieszkujących dawniej i obecnie tereny Rzeczypospolitej oraz Kapela ze Wsi Warszawa, której ostatni album „Święto słońca” nawiązuje do tradycji sobótkowych. Na Moście Kultury nie zabraknie innych akcentów świętojańskich, wianków, ziół i ognia, a oprawą plastyczną tego wydarzenia zajmie się Jarosław Koziara.
Koncert „Miastowa Sobótka” ten jest trzecią już odsłoną organizowanego przez Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego projektu „Laboratorium Obrzędu Miejskiego” z okazji 700-lecia lokacji Lublina.
Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!