Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Promocja książki Krzysztofa Pomiana Wenecja w kulturze europejskiej w opracowaniu edytorskim dr hab. Krzysztofa Rumowskiego prof. UMCS
28 maja w nowo odrestaurowanym Pałacu Rzeczypospolitej (dawny Pałac Krasińskich) w Warszawie odbyła się uroczysta promocja dwujęzycznej (polsko-francuskiej) książki Profesora Krzysztofa Pomiana Wenecja w kulturze europejskiej w opracowaniu edytorskim dra hab. Krzysztofa Rumowskiego prof. UMCS. Promocja połączona była z uroczystością obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Profesora.
Profesor Krzysztof Pomian jest filozofem i historykiem, wybitnym specjalistą w dziedzinie historii kultury europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem historii kolekcji i muzeów. Pracował w paryskich uczelniach wyższych: Centre National de la Recherche Scientifique, École des Hautes Études en Sciences Sociales, École du Louvre oraz na Uniwersytecie Genewskim. Przez 18 lat piastował funkcję dyrektora naukowego Muzeum Europy w Brukseli. Wiele lat współpracował z Instytutem Literackim „Kultura” w Maisons-Laffitte. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Umiejętności, Ateneo Veneto (Wenecja) i Accademia Clementina (Bolonia). Odznaczony min. najwyższym francuskim odznaczeniem: orderem Legii Honorowej i złotym medalem Gloria Artis.
Esej Wenecja w kulturze europejskiej poświęcony jest fenomenowi politycznemu, gospodarczemu i przede wszystkim kulturowemu miasta w szczycie niebywałego, wszechstronnego rozkwitu przypadającego na epokę Republiki Weneckiej. Układ typograficzny książki inspirowany jest stylistyką charakterystyczną dla renesansowych publikacji weneckich z kręgu Aldusa Manutiusa. Tekstowi towarzyszy dziewięć dziewiętnastowiecznych fotografii różnych autorów, pochodzących ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie, przedstawiających najsłynniejsze weneckie budowle.
Współwydawcami książki są Muzeum Narodowe w Lublinie, Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS i Wydawnictwo UMCS.