- przygotujesz się do działalności koncertowej, estradowej i nagraniowej, a także do prowadzenia zespołów
- zdobędziesz wiedzę na temat stylów i gatunków muzyki jazzowej oraz rozrywkowej oraz nauczysz się stosować ją na profesjonalnym poziomie w swojej twórczości
- poszerzysz swą wiedzę z zakresu harmonii jazzowej, kompozycji i aranżacji
- poznasz historię polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej
- zyskasz doświadczenie praktyczne z zakresu techniki nagrań, rejestracji i edycji dźwięku
- dowiesz się jak poruszać się w świecie mediów, managementu
- poznasz podstawy autopromocji
- przygotujesz się do samodzielnej aktywności w szeroko pojętej przestrzeni przygotowania, opracowania i realizacji nagrań i projektów muzycznych (specjalność produkcja muzyczna)
Specjalności:
- wykonawstwo instrumentalne
- wykonawstwo wokalne
- produkcja muzyczna
Mocne strony:
- włączanie studentów do profesjonalnej działalności estradowej
- wszechstronność programu kształcenia, różnorodność zajęć zapewniająca gruntowne i zaawansowane wykształcenie muzyczne
- współpraca z instytucjami i placówkami kultury
- koncerty studentów z udziałem wykładowców i gwiazd polskiego jazzu, aktywny udział studentów w wydarzeniach kulturalnych regionu nie tylko w roli wykonawców, ale też inicjatorów i organizatorów artystycznych działań zespołowych
- studenckie koncerty jazzowe, wokalne i instrumentalne oraz warsztaty muzyczne
- cykliczne imprezy artystyczne i kulturalne
- możliwość realizacji kreatywnych projektów w trakcie studiów
- rozwijanie zainteresowań w kołach naukowo-artystycznych
Gdzie można pracować po jazzie i muzyce estradowej:
Możesz prowadzić własną działalność artystyczną jako artysta muzyk mający kompetencje w poruszaniu się w różnorodnej stylistyce jazzowo-rozrywkowej. Posiądziesz umiejętności wykonawcze z zakresu swojej specjalności (wykonawstwo wokalne/instrumentalne lub produkcja muzyczna), zarówno w grze zespołowej, jak i jako solista. Zostaniesz przygotowany do działalności estradowej i podejmowania pracy we wszelkich projektach muzycznych, do prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych w charakterze instruktora oraz do działalności upowszechniającej muzykę jazzową i rozrywkową. Pracę znajdziesz też w różnych instytucjach jako animator kultury.
Zasady kwalifikacji
Kandydaci na studia II stopnia muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów licencjackich (preferowane są studia w dyscyplinie sztuki muzyczne oraz studia związane z realizacją dźwięku, akustyką, elektroakustyką itp.)
W przypadku specjalności: - wykonawstwo wokalne
- wykonawstwo instrumentalne
kwalifikacja odbywa się w trzech etapach: I etap Sprawdzian umiejętności wykonawczych w zakresie przedmiotu kierunkowego: - śpiew solowy (dla kandydatów na specjalność wykonawstwo wokalne) trzy utwory - standard jazzowy w języku angielskim, zawierający część improwizowaną scatem (do wyboru: blues, swing, ballada, eveneights lub latin), utwór dowolny w języku polskim (w przypadku obcokrajowców w wybranym języku) oraz trzeci utwór, o odmiennym charakterze utrzymany w stylistyce jazz, fusion lub pokrewnej. Standard musi być wykonany z akompaniamentem sekcji rytmicznej (instrument harmoniczny, kontrabas/gitara basowa, perkusja). Jeden z utworów dowolnych może być wykonany z akompaniamentem fortepianu lub gitary. Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one).
- gra na wybranym instrumencie trąbka, puzon, saksofon, flet, skrzypce, altówka, fortepian, gitara, kontrabas, gitara basowa, perkusja, akordeon(dla kandydatów na specjalność wykonawstwo instrumentalne) trzy utwory - standard jazzowy w tempie medium lub fast o formie temat-improwizacja-temat (do wyboru: blues, swing, ballada, eveneights lub latin), ballada jazzowa i utwór dowolny. Pianiści i gitarzyści utwór dowolny mogą wykonać solo, standard musi być wykonany z akompaniamentem sekcji rytmicznej (instrument harmoniczny, kontrabas/gitara basowa, perkusja). W przypadku basistów standard musi zawierać walkingbass i improwizację basisty. W przypadku perkusistów jeden z utworów musi zawierać improwizowane solo wykonane “in time” (wymagane jest solo na bazie standardu jazzowego z uwzględnieniem jego formy).Dopuszczalne jest użycie akompaniamentu z aplikacji komputerowej (np. iReal, minus one). Sprawdzian w zakresie przedmiotu kierunkowego podlega ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 16 pkt. Kandydaci, którzy nie otrzymają w pierwszym etapie minimalnej liczby punktów nie przystępują do II i III etapu.
II etap - Sprawdzian predyspozycji słuchowych: rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll, zwiększone, zmniejszone; rozpoznawanie i śpiewanie interwałów; powtarzanie przebiegów melodycznorytmicznych. Sprawdzian w zakresie sprawdzianu predyspozycji słuchowych podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.
III etap - Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę ogólną z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Rozmowa kwalifikacyjna podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt. Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego.
W przypadku specjalności: - produkcja muzyczna
Kwalifikacja odbywa się w trzech etapach: Kandydatów na specjalność produkcja muzyczna obowiązuje przesłanie (przed sprawdzianem umiejętności wykonawczych, w sposób wskazany w procesie rejestracji) swojego portfolio obejmującego zapis audio dwóch utworów ze znaczącą, decydującą własną rolą (wykonanie, nagranie, mix, kierownictwo muzyczne) - format wave, MP3 oraz zapis nutowy dwóch własnych kompozycji lub aranżacji (opracowań) – PDF. Portfolio oceniane jest na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.
I etap - Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę ogólną z zakresu muzyki jazzowej i rozrywkowej. Rozmowa kwalifikacyjna oraz portfolio podlegają ocenie w skali od 0 do 25 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 16 pkt. Kandydaci, którzy nie otrzymają w pierwszym etapie minimalnej liczby punktów nie przystępują do II i III etapu.
II etap - Sprawdzian umiejętności wykonawczych: gra na wybranym instrumencie – dwa dowolne utwory w stylistyce jazzowej lub rozrywkowej z akompaniamentem (sekcja rytmiczna, iReal, minus one itp.) Jeden z utworów powinien zawierać improwizację lub solo instrumentalne. W przypadku fortepianu i gitary jeden utwór może być wykonany solo. Sprawdzian w zakresie przedmiotu kierunkowego podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt.
III etap - Sprawdzian predyspozycji słuchowych: rozpoznawanie ilości zagranych dźwięków; rozróżnianie trójdźwięków dur, moll, zwiększone, zmniejszone; rozpoznawanie i śpiewanie interwałów; powtarzanie przebiegów melodycznorytmicznych. Sprawdzian w zakresie sprawdzianu predyspozycji słuchowych podlega ocenie w skali od 0 do 15 punktów. Minimalna liczba punktów oznaczająca pozytywny wynik wynosi 9 pkt. Przy jednakowej sumie punktów o miejscu w rankingu decyduje wyższa punktacja z przedmiotu kierunkowego.
Katedra Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej
dr hab. Mariusz Bogdanowicz, prof. UMCS - Kierownik Katedry - kontrabas, gitara basowa, zespoły instrumentalne, historia polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej
pracownicy naukowo-dydaktyczni
dr hab. Stanisław Halat, prof. UMCS - perkusja, kształcenie rytmiczne
dr Anna Michałowska-Kotynia, asystent - śpiew z improwizacją, emisja głosu
mgr Agnieszka Derlak, asystent - fortepian, zespoły instrumentalne, akompaniament
mgr Marcelina Gawron, asystent – śpiew z improwizacją, zespół wokalny
dr Jadwiga Jasińska - historia jazzu, muzyki pop i gatunków pokrewnych
mgr Dawid Lubowicz – skrzypce, altówka
mgr Michał Iwanek – harmonia jazzowa, improwizacja instrumentalna, produkcje muzyczna, akordeon, akompaniament
mgr Adam Jarzmik, asystent - fortepian, zespoły instrumentalne, kompozycja, aranżacja
mgr Michał Lewartowicz – gitara, zespoły instrumentalne
mgr Miłosz Wośko – produkcja muzyczna, narzędzia produkcji cyfrowej, muzyka dla mediów
współpracownicy
dr Mateusz Obroślak – śpiew z improwizacją, chór jazzowy
dr Paweł Błędowski – blues, pop, rock – następstwa i inspiracje
dr Michał Szkil – fortepian jazzowy z improwizacją (dodatkowy),
dr Jerzy Małek – trąbka, puzon
mgr Piotr Budniak – perkusja
mgr Jakub Łępa – saksofon
mgr Arkadiusz Borzęcki – home recording, aranżacja komputerowa i produkcja muzyczna
mgr Rafał Czarnacki – fortepian jazzowy z improwizacją (dodatkowy), akompaniament, czytanie partytur (produkcja muzyczna)
mgr Lech Pukos – techniki pracy w studio, realizacja nagrań, postprodukcja
mgr Jarosław Tomica – literacka interpretacja utworów wokalnych, ruch sceniczny w małych formach wokalnych, propedeutyka sceny, we współczesnej wokalistyce
2024 Big Band UMCS fot. Tomasz Tylus