Na papierze bez granic…

Prezentacje sztuki współczesnej wykonane na papierze organizowane są przez Instytut Sztuk Pięknych WA UMCS w Lublinie od 2010 roku. W siedmiu zorganizowanych edycjach, na zaproszenie kuratorów, wzięło udział kilkudziesięciu artystów z kilkunastu krajów świata.

W 8 edycji Międzynarodowego Forum Artystycznego na papierze bez granic… artyści Trójmorza - habitat 2024prezentujemy twórczość artystów działających w 13 państwach Inicjatywy Trójmorza: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Austria, Chorwacja, Słowenia, Grecja, Węgry, proponując aktualny na dzisiejsze czasy temat „habitat”.

Papier jest niezbędnikiem artysty, trudno sobie wyobrazić jego brak, czy zastąpienie go innym materiałem. Można postawić tezę, że ten znany od ponad dwóch tysięcy lat niepozorny materiał jest jednym
z najciekawszych wynalazków, który w zdecydowany sposób przyczynił się do rozwoju sztuk pięknych i nadal ten rozwój stymuluje. Wartość papieru, jego pamięć archiwalna, zalety, nieograniczone możliwości zastosowania, rodzaje, prosta obróbka oraz naturalna fizyczność, do dziś są trudne do zdefiniowania jego znaczenia w życiu człowieka. Można śmiało stwierdzić, że na tym skromnym, kruchym, ulotnym, genialnym wynalazku zbudowano całą kulturę, sztukę i naukę czasów nowożytnych. Praca na papierze jest o tyle wyjątkowa, że nie wymaga zastosowania specjalistycznego warsztatu. Można na nim tworzyć przy pomocy każdego narzędzia, wykorzystywać jego barwę, strukturę, grubość, fakturę, chłonność, a proces ten stwarza pole do zastosowania wszelkich możliwych rozwiązań artystycznych.

Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści, dla których papier jest podstawowym medium w ich twórczości. Założeniem wystawy jest ukazanie różnorodności realizacji artystycznych wykonanych na papierze lub wykorzystujących papier jako medium, czy źródło twórczych inspiracji. Chcemy ukazać różnorodność koncepcji artystycznych, odmienność kulturową poszczególnych państw działających w Inicjatywie Trójmorza, ich znaczenie dla sztuki i kultury europejskiej, a zarazem to, co jest wspólne - ponadczasowość oraz wartość uniwersalnych wartości.

Wystawy:

  • Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu - Galeria Zamek, maj 2024 (wernisaż 10. 05. 2024 godz. 17.00)
  • Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie czerwiec 2024 (wernisaż 20. 06. 2024 godz. 17.00)
  • Galeria Miejska w Osijeku lipiec 2024 (wernisaż 07.07. 2024 godz. 17.00)
  • Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie listopad 2024 (wernisaż 28.11. 2024, godz. 17.00) (premiera, konferencja)

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    17 czerwca 2024