Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
16 października 2024 r. o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej ACKiM UMCS Chatka Żaka zagrany zostanie spektakl "Do piachu" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza, Janusza Opryńskiego. Bilety już dostępne!
Podczas 29. edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne zapraszamy na wyjątkowy spektakl "Do piachu", wyreżyserowany przez Witolda Mazurkiewicza i Janusza Opryńskiego. To powrót do jednego z najważniejszych dzieł polskiej dramaturgii, stworzonego przez Tadeusza Różewicza, który ukazuje brutalność życia partyzanckiego, odzierając je z romantycznych mitów.
Tytuł ten, uznany przez krytyków, w tym Jana Kotta, za jeden z trzech najważniejszych dramatów powojennej Polski, odsłania przemilczane dotąd, mroczne aspekty wojennej rzeczywistości. Różewicz, opierając się na własnych doświadczeniach, nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na szarej codzienności wojny, jej brutalności i bezsensownym upodleniu.
Spektakl w wykonaniu Teatru Polskiego z Bielska-Białej to trzecia inscenizacja tego dramatu. Poprzednie dwie, w tym słynna realizacja Teatru Provisorium z 2003 roku, również pod kierunkiem Janusza Opryńskiego, spotkały się z ogromnym uznaniem, także samego autora. Tym razem twórcy, ośmieleni sukcesem tamtej produkcji, po 20 latach ponownie sięgają po ten arcydramat.
Dziś, w obliczu konfliktów, które toczą się w różnych częściach świata, dramat Różewicza nabiera nowego wymiaru. Las, podobnie jak podczas II wojny światowej, znów staje się cichym świadkiem ludzkiego cierpienia, a pytania o odpowiedzialność, strach i śmierć pozostają tak samo aktualne.
Przedstawienie potrwa 90 minut, a ze względu na trudną tematykę oraz efekty dymne, jest przeznaczone dla widzów od 16. roku życia. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar.
Zapraszamy serdecznie na to poruszające wydarzenie, które pozostawia widza z pytaniami o naturę wojny i człowieczeństwa!